Kategorie

TON: Stále nejprodávanější židle na světě

I přes silný nátlak z Asie si značka TON drží své prvenství. Úspěch ji zaručuje zachovávání tradičních postupů i spolupráce s kvalitními designéry. Židle této značky dokážeme většinou lehce rozpoznat, firma TON ale rozhodně není pozadu – prohlédněte si její moderní stylové výrobky.
 

Firma s dlouholetou tradicí

Německý rodák Michael Thonet založil svou firmu ve Vídni v roce 1849. Brzký úspěch mu umožnily jeho stále dokonalejší židle – vyráběl je totiž odlišným způsobem než jeho konkurenti. Inspiroval se umem starověkých Egypťanů a začal s ohýbáním dřeva – svazky dýh povařil v tekutém lihu a poté je ohnul podle předem připravené formy. I přes opakované dohady o patentování (několik patentů za různé postupy změkčování dřeva byly vynálezcům udělovány již mnohem dříve) se Michael Thonet stal velmi úspěšným obchodníkem. Jedním z jeho výhodných rozhodnutí bylo přestěhování výroby na Moravu – roku 1856 do Koryčan a následně do Bystřice pod Hostýnem, kde měl k dispozici dostatek bukového dřeva.
 

Výrobní proces

Židle značky TON se stále vyrábí ručně – jinak to prostě nejde, žádný stroj nemůže zaručit dokonalé ohýbání, jednotlivé typy dřeva vyžadují různé zacházení. Dřevo se napařuje v peci, v níž je teplota vyšší než 100°C, po dobu 1-4h (opět záleží na typu dřeva). Masivní dřevo se připevní k formě svěrkami, ohýbat jej zvládnou dva zkušení ohýbači – dokážou ho ohnout až o 180°, prasknutí brání ocelové pásnice. Jedná se o velmi náročnou práci. Výsledky však za to stojí – díky tomu, že dřevo nemá přeřezaná vlákna, je židle TON je v podstatě nerozbitná.
 

Stálá klasika

Nejúspěšnějším počinem Michaela Thoneta se stala proslulá židle č. 14 (dle pořadí v katalogu). Je poskládaná z šesti dílů, je lehká, pevná, nadčasová a cenově dostupná.  Oblíbil si ji například Charles Chaplin nebo Laurel a Hardy.
 

Nepřetržitá výroba v Bystřici pod Hostýnem

Nejenže patří továrna v Bystřici pod Hostýnem k největším svého druhu v Evropě, pyšní se také nepřetržitou výrobou – nikde jinde na světě se nevyrábí ohýbaný nábytek tak dlouho, jako právě zde. Ale silný úpadek zdejší továrna zažila – za komunistické éry došlo k výraznému zhoršení kvality, z inovativní výroby se stala manufaktura. Dnes je ovšem firma Ton opět na vzestupu. V areálu firmy byla v loňském roce dokončena rekonstrukce Thonetovy vily z roku 1873, která firmu stála 25mil. korun. Vila poslouží jako showroom a podniková prodejna, veřejnost si tu může prohlédnout úplný sortiment výrobků.
 

Problémy současného trhu

Zástupci firmy TON přiznávají, že prodej v zahraničí omezuje levný dovoz z Asie a také spořivost některých restaurací, kaváren, hotelů apod. Koupě levnějšího nábytku z měkčích dřevin se jim ale samozřejmě nakonec nevyplatí. Naštěstí stále existuje dostatek zákazníků, kteří sází na kvalitu. Firmě také velmi pomohl vstup do EU – svůj nábytek začali představovat na mezinárodních výstavách, kde získali nové kontakty. Nábytek firmy TON dnes můžeme najít ve čtyřiceti zemích světa, otevírají se nové podnikové prodejny v cizině (Maďarsko, Bulharsko).

 

Spolupráce s architekty a designéry

Firemní stálicí je sice „stará dobrá Thonetka“, firma TON si je však vědoma, že právě výjimečný design je v dnešní době velmi podstatný. Navazuje proto kontakty s mladými architekty a designéry ze středních a vysokých škol, vyhledává zajímavé tvůrce. Nynějším předním designérem je pro ně Němec žijící v Benátkách Tom Kelly, který navrhl kolekci s názvem Tonster.
 

Široký sortiment

 
Velikým plusem je také to, že firma nabízí široké spektrum variant, vzorů čalounění aj. Vyrábí nejen židle, ale i barové židle, křesla, zahradní nábytek, věšáky, jídelní a konferenční stoly. Je možné si vybrat z různých odstínů moření dřeva, které může být dle libosti zákazníka kombinováno s látkami, kůží a eko kůží. Hlavní předností je ale stále ruční výroba, při níž může být nábytek propracováván do detailů, každý výrobek je proto jedinečný.
 
 Info, foto: www.ton.cz
 
ab
ab
ab
ab
ab