Kategorie

Tipy pro snazší praní

Že vyprat umí každý? Ne tak docela. Dobře, efektivně a bez zbytečné námahy to zvládnou jenom ti zkušení a poučení.

Nechceme se tvářit, že by snad ke zvládnutí automatické pračky byl potřeba speciální kurz, ale přemýšlet se jednoznačně vyplatí. Už proto, abyste s prádlem měli opravdu co nejméně starostí a zároveň vám co nejdéle vydrželo pěkné.

Třídit podle barev?

Ano, ale ne jako byste měli obsedantně-kompulzivní poruchu. Jinými slovy, není potřeba prát zvlášť zelené, zvlášť žluté, fialové a červené. Pamatujte si pravidlo čtyř hromádek: světlá, tmavá, barevná a bílá. Bílou snad vysvětlovat nemusíme. Co není čistě bílé, ale přece jen má světlou barvu, zaslouží zvláštní hromádku. Do tmavého můžete sloučit všechno od černé přes šedou, tmavomodrou, tmavozelenou... určitě chápete. Na "barevnou" hromádku potom patří všechno pestré a jásavé, co by ideálně nemělo pustit barvu do vašich prostěradel.

Prášek, nebo gel?

Obecně platí, že prášek má větší smysl při vyšších teplotách a u světlejšího prádla. Naopak gel se hodí víc na prádlo barevné a funguje lépe při teplotě okolo čtyřicítky. Pokud je prádlo specificky zašpiněné a má skvrny, pamatujte si, že prášek lépe odstraňuje viditelné stopy a gel si zase často poradí s mastnotou nebo potem. A jen tak mimochodem, speciální gely na barevné prádlo jsou obvykle zbytečné, mezi nimi a obyčejným gelem nebývá rozdíl.

Aviváž jen s mírou

Navzdory tomu, co kážou výrobci, aviváž sotva přispěje k delší životnosti tkaniny a někdy ji může dokonce zatěžovat. Nehodí se například pro oblečení s podílem elastických vláken, protože časem omezuje jeho pružnost. Světlejší prádlo také může při častém použití aviváže šednout. Změkčovadlo není vhodné ani na osušky a ručníky, protože snižuje jejich savost. Zkuste proto používat zhruba jen polovinu doporučené dávky.

Čím rychlejší, tím lepší?

Zvykli jste si pouštět ždímání na vysoké otáčky, aby bylo prádlo rychleji suché? Otázkou je, jestli se to skutečně vyplatí. Ve skutečnosti obvykle nepotřebujeme mít do hodiny suché prádlo, a intenzivní ždímání má svoje nevýhody. Ta první je zřejmá - je to energeticky náročnější, což se dlouhodobě počítá. Textilu to moc neprospívá, například struktura džínoviny se může při vysokých otáčkách časem porušit a některé látky se zase při ždímání srážejí. A konečně - čím silnější ždímání, tím delší žehlení. Zkuste svoje oblečení vyždímat na čtyři sta a pověsit na šňůru. Nejen že se vám bude doma lépe dýchat, navíc bude stačit košile párkrát přejet a budou krásně hladké.

ab
ab
ab
ab
ab