Kategorie

Tipy na návštěvu slavných pražských vil

Tipy na návštěvu slavných pražských vil
Praha je pestrou encyklopedií architektonických slohů. Na své si tu přijde každý. Většinu hlavních památek už ale všichni známe, stověžatá metropole toho ukrývá mnohem víc. Za vidění určitě stojí například zdejší slavné vily od ikonických architektů. V některých můžete nahlédnout dovnitř nebo si tu dokonce užít kulturní program. Je skvělé, že se takto významné stavby rekonstruují, následně otevírají lidem, a díky tomu znovu ožívají.
Müllerova vila

Müllerova vila je stěžejní ukázkou funkcionalistické architektury u nás. V letech 1928-1930 ji postavili Adolf Loos a Kamil Lhota pro zámožného Františka Müllera. Vila je ukázkovým příkladem a zároveň rodištěm Loosova funkcionalistického konceptu „raumplan“, kdy prostor není členěný zvlášť na patra, ale místnosti se prolínají v různých úrovních. V současnosti je možné prohlédnout si interiér v rámci předem rezervované komentované prohlídky.

Foto: Muzeum Prahy
Winternitzova vila

Rodinnou vilu rodiny Winternitzových také postavil mistr Adolf Loos ve spolupráci s Kamilem Lhotou. Jde o poslední Loosovu stavbu. Stejně jako u Müllerovy vily je pro Winternitzovu vilu charakteristický „raumplan“ a další funkcionalistické prvky. Rodina Winternitzových byla roku 1943 transportována do Terezína a později do Osvětimi. Vilu s velkým úsilím zrekonstruoval Stanislav Cysař, vnuk Josefa Winternitze, a otevřel ji veřejnosti. Pořádají se tu výstavy, přednášky, koncerty nebo divadelní představení.

Foto: Kudy z nudy
Kovařovicova vila

Kubistickou Kovařovicovu vilu navrhl český architekt Josef Chochol. Památkově chráněnou budovu najdete pod Vyšehradem nedaleko železničního mostu. V současnosti bohužel není běžně přístupná, otevírá se jen výjimečně – například vloni v říjnu na Den architektury.

Foto: Stavebnictvi3000
Rothmayerova vila

Vlastní vila architekta Otto Rothmayera stojí na Břevnově už od roku 1929. Vila ve stylu klasicizující moderny patří mezi kulturní památky. V současnosti budova funguje jako domovní muzeum se stálou expozicí „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“.

Foto: Prague.eu
Fričova vila

Funkcionalistická vila pro režiséra Martina Friče je dílem architekta Ladislava Žáka ze 30. let. Za první republiky se zde scházela pražská smetánka a do 90. let tu pobývala Fričova dcera. Jedna z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu se nachází v Hodkovičkách, v roce 2005 byla dokonce na prodej za 39 000 000 Kč.

Foto: Vystavby.cz

Štítky:

architektura praha
ab
ab
ab
ab
ab