Kategorie

Stop angínám a nachlazení, mějte nového kamaráda, jmenuje se Angínovník

Okusovat listy rostlin? Asi si řeknete, nikdy! Společně se zahradním architektem Vlastimilem Šindelářem vás přesvědčíme, že žvýkat angínovník je užitečné a zdraví prospěšné. Angína i záněty ústních dutin budou pasé. Chce to jen prevenci

Poznejte se, prosím: představujeme léčivku angínovník

Angínovník je užitečná bylina, která pochází z Číny. Ploché šedozelené listy se dají přirovnat k drobnému kosatci. Během léta z nich vyrůstá květní lodyha a když odkvete, na jejím místě vznikne semeník. Uvnitř v tobolce jsou černé pecičky jako bezinky, a to jsou semena, kterých můžeme využít, dál je vysévat, a tím si angínovník rozšířit.

Neutrácejte za léky

Angínovník má tu výhodu, že i když je z Číny, klima v podmínkách, kde běžně roste, je podobné našemu, není tedy problém s vymrzáním. Když jej dáme na zahrádku, bez problémů zimu přežije a další rok zase poroste. Nevýhodou angínovníku je, že je poměrně zdravý. To si uvědomují šneci a plži. Ti ho rádi okusují, a pokud je to malá rostlinka, můžou ji sežrat.

Co se žvýká a jak nám pomáhá

Pomáhá jako prevence angíny a zánětů ústní dutiny. Pozor, angínovník je zbytečné brát, pokud nás už  v krku bolí. To je pozdě. Musí se brát preventivně. Žvýká se špička listu. Stačí jednou za tři týdny, jednou za měsíc.

Proč žvýkání listu angínovníku pálí

Po několika minutách se může dostavit pálení jak v puse, tak v krku. Je to z toho důvodu, že výtažky z rostliny pouští hleny a organismus se čistí. Pokud angínovník užíváme pravidelně už od jara měsíčních intervalech, tak po druhém, třetím ochutnání se pálení nedostaví, nebo je slabší než poprvé. Kuřáci, kteří mají průdušky zahleněny více než normální lidi, pociťují pálení intenzívněji.

Co se sbírá

Sbírá se list a žvýká se pouze špička mladých listů. V průběhu zimy, kdy se rostlina zatáhne a zůstává v kořenech v zemi, se dají žvýkat zmiňované černé kuličky - semena.

Kdy je nejlepší doba pořídit si angínovník

V tomto podzimním čase je to zbytečné, nejlepší je si jej koupit na jaře. Na zimu se totiž angínovník tzv. zatahuje a vypadalo by to, že si kupujete prázdný květináč, ve kterém jakoby nic nebylo. Stojí kolem 35 Kč, záleží na velikosti.

Co na závěr

Angínovník působí někdy mírně toxicky, neměl by se užívat v nadměrných dávkách, měl by se žvýkat jednou za měsíc, je zbytečné kousat každý den. Pamatujme na to.
ab
ab
ab
ab
ab