Kategorie

Stěhujeme se s velkými rostlinami

Stěhovat větší rostlinu je někdy téměř jako stěhovat domácí zvíře, zvlášť pokud se přesunujete na větší vzdálenost. Nesmí se poškodit, je třeba s ní manipulovat opatrně, potřebuje správný vzduch a vláhu, nesmí být dluoho na nevhodném místě...

Není divu, že v zahraničí už existují "hotely" pro oblíbené domácí rostliny, kam můžete svoji květinku odložit a odjet na dovolenou s klidným vědomím, že o ni bude postaráno. Jenomže při stěhování nepomůže ani hotel, ani odložení k sousedům. Budeme muset rostlinu co nejpozorněji přepravit.

Přepravujte zdravou rostlinu

Stěhování téměř nikdy není otázkou rozhodnutí ze dne na den. Pravděpodobně o něm budete vědět minimálně měsíc dopředu. Proto začněte rostlinu připravovat už několik týdnů před dnem D a postarejte se hlavně o to, aby cestovala zdravá. Co to konkrétně znamená? Přesvědčte se, že není napadena žádnými škůdci ani plísněmi, které by ji činily choulostivější nebo zvyšovaly riziko, že nakazí jiné rostliny. Zkontrolujte, jestli rostlina potřebuje prostříhání, případně prořezání větviček. Seberte uschlé listy a podívejte se, zda je kmínek dost pevný a snadno se nezlomí.

Přesadit do jednorázového

U větších vzdáleností je lepší, když rostlina a květináč cestují zvlášť. Přesaďte ji krátkodobě do jednoduchého plastového květináče, který bude sloužit víceméně jen na převoz. Jednorázový plastový květináč vám nejen ulehčí přenášení, ale je u něj také menší riziko, že se rozbije. Přesazení proveďte několik týdnů předem, aby si rostlina v novém dostatečně zvykla, usadila se a snadno nevypadla.

Spíš zvířátko než náklad

Při stěhování se k rostlinám chovejte víceméně tak, jako by to byla živá zvířata. Pokud je to jen trochu možné, nepřevážejte je v nákladních prostorech aut nebo dokonce dodávek a nechte je v autě, kde můžete dobře kontrolovat odpovídající teplotu a sledovat, zda nejsou příliš dlouho na slunci nebo ve stínu.

Zavlažovat s rozmyslem

Rostlina by pochopitelně neměla být žiznivá, ale to znamená v různých ročních obdobích různý režim. V případě, že se stěhujete v zimě, nesmíte rostlinu přelévat a její zemina by měla zůstat spíše suchá. Proto ji naposledy zalejte několi dnů před stěhováním. V létě a horku je naopak nutné udržovat půdu vlahou. Rostlinu tedy zalejte těsně před odjezdem a podle délky přepravy možná budete muset přidat i malou zálivku během cesty.

Stěhujte je sami

I dobrá stěhovací firma je často zařízená na hrubší práci, než je starost o květiny. Snažte se tedy svoje zelené miláčky přestěhovat sami a ve vlastní režii. Můžete je opatrně zabalit do papíru, asi jako když dostáváte rostlinu darem, ale vždy jim nechte nahoře dostatečný otvor. V případě, že jste nadšení pěstitelé a rostlin máte ve své domácnosti opravdu hodně, zkuste si pronajmout zahradnický pick-up nebo jiné vhodné vozidlo. Rozhodně se nepokoušejte posílat své rostliny na cestu ve skříňové avii.

ab
ab
ab
ab
ab