Kategorie

Stěhování bez stresu - rady a tipy

Máte před sebou první stěhování? Pak jsou vaše obavy na místě. S naším plánem se ale vyhnete tradičním chybám, kterých se při takovém shonu můžete snadno dopustit.
Každý z nás se v životě stěhoval alespoň jedenkrát. Proto všichni víme, jak náročné stěhování je a že stačí malá nepozornost a nepříjemnost je na světě. Abyste se tomu vyhnuli, je potřeba sestavit si funkční plán. Ten musí zahrnovat konkrétní body vašeho přesunu do nového bytu/domu, od balení vašich osobních věcí až po přihlášení nové adresy. Ze všeho nejdůležitější jsou však pevné nervy, a to i v případě, že je stěhování nedobrovolné. Stěhování nemusí být stresující událost. (Zdroj: ilona75, www.istockphoto.com)

1. Stěhovací firma vám ušetří spoustu práce

Než se pustíte do balení svých osobních věcí, poohlédněte se po stěhovací firmě, která stěhování zajistí. Služby jednotlivých firem se mohou lišit, v zásadě se ale jedná o tytéž práce. Se stěhovací firmou můžete dojednat kromě nakládky i vykládky také obalový materiál. Obaly, krabice a další pomůcky si můžete půjčit nebo koupit přímo u stěhovací firmy. Obvykle je dodá v předstihu, abyste si v klidu mohli zabalit. Mít kamarády je hezké, ale se stěhováním vám nejlépe pomůže specializovaná firma. (Zdroj: ca2hill, www.istockphoto.com) Při balení nezapomeňte na popisovače nebo štítky na krabice, jen tak budete mít přehled, co v které přepravce máte. Pamatujte, že úhledné narovnání do krabic vám usnadní vybalování. Hodinová taxa se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč, dále je třeba připočítat ujeté kilometry mimo město nebo stěhování extrémně těžkého nábytku. Zpravidla se jedno běžné stěhování vejde do 5 tisíc Kč.

2. Co zařídit, než se odstěhujete

Stěhování není pouze záležitostí přemisťování nábytku z jednoho bytu do druhého. Je třeba ukončit nájemní smlouvu a dodávky energie (plynu a elektřiny) a vody. Energetické společnosti i vodárnu navštivte s předstihem nejméně deseti dnů, kdy oznámíte, že z bytu odcházíte. Společnosti s vámi k tomu datu ukončí smlouvu. Nezapomeňte si zapsat stavy hodin, které po vás budou vyžadovat energetické společnosti i budoucí majitel bytu.
Pár dobrých rad pro klidné stěhování - Ať jste připraveni sebelépe, počítejte s tím, že nakládání i vykládání auta bude trvat déle, než byste mysleli. - Pamatujte, že profesionálové mají jednu velkou výhodu oproti přátelům, které jste poprosili o pomoc: Dostanou zaplaceno, a proto mají zájem přijít včas a řádně vybaveni. - Nezapomeňte na občerstvení pro sebe i pomocníky. - Základní velké kusy nábytku nakládejte tak, abyste je mohli vyložit jako první. Když místnosti nejprve zastavíte krabicemi, bude daleko pracnější dát nábytek na svoje místo. - Načrtněte si předem aspoň zhruba, kde chcete nábytek mít.
Na stěhování upozorněte i telekomunikační společnosti, pokud vlastníte pevnou linku nebo připojení k internetu. Linku i internet můžete zrušit a na novém místě sepsat novou smlouvu, nebo si ji necháte převést do nového bydliště. Tato varianta je výhodnější, za zrušení si některé společnosti účtují zbytečně vysoké poplatky.

3. Co zařídit v novém bydlišti

Po přestěhování do nového domu nebo sepsání nájemní smlouvy v novém bydlišti je opět nezbytné navštívit energetické společnosti i vodárnu, kde s vámi bude sepsána další smlouva o dodávkách elektřiny, vody a případně i plynu. Jedná-li se o pronájem bytu, pak s sebou nezapomeňte vzít i nájemní smlouvu. Větší nábytek vyložte jako první, usnadníte si tím zařizování. (Zdroj: sartriano, www.istockphoto.com) Měníte-li trvalé bydliště, musíte také navštívit městský nebo obecní úřad, kde vám vystaví nový občanský průkaz. Stejná povinnost se váže k Živnostenskému úřadu, Finančnímu úřadu a také k OSSZ, pokud podnikáte nebo jste živnostníci. Změnu dále nahlaste na pobočce zdravotní pojišťovny, a to bez ohledu na to, zda podnikáte, nebo jste zaměstnanec, na poště, u svého lékaře, v bance, svému zaměstnavateli, úvěrovým společnostem, dopravnímu úřadu a dalším společnostem, u kterých jste vedeni.
ab
ab
ab
ab
ab