Kategorie

Staré truhle pomůže zrestaurování

Z hlediska historie se skříně začaly k ukládání šatů používat poměrně nedávno. Dlouho lidé věřili dřevěným truhlám, truhličkám a kufříkům. Pokud vám truhla zůstala doma třeba po babičce, nevyhazujte ji a zkuste ji zrekonstruovat - znovu poslouží jako stolek nebo úložný prostor.
Přestože dnes používáme k transportu a ukládání majetku jiné předměty, než jsou truhly, neztratil tento kus nábytku na svém kouzlu. Stále nám přibližuje způsob života v dávných dobách. Truhla nejen, že zkrášlí interiér, ale je i funkční. Nahradí jiné úložné prostory, které by mohly narušovat ostatní části interiéru. Staré truhly nejsou odsouzeny ke zničení. Objevíte-li v bazaru či na půdě domu zaprášenou truhlu, pokuste se vzpomínku na staré časy oživit. Ať už je truhla jakkoliv poškozená a zašlá, věřte, že většinou existuje řešení, jak ji opravit.

Ze starých truhel na nás dýchne kouzlo starých časů

Pomoc odborníka

Restaurátor vám pomůže s určením stáří truhly, se zařazením do historického období, ale přidá i rady, jak truhlu zrestaurovat. Anebo se přímo on sám zhostí úkolu uvést truhlu do původního stavu. I sebemenší rada může pomoci předejít omylům, které by mohly zapříčinit nenávratná poškození tohoto nábytku, což by byla velká škoda. Vlastníte-li malovanou truhlu, rozhodně ji svěřte do rukou restaurátora.

I tato truhla se dá ještě zachránit

Kompletní restaurace truhly

Pokud se rozhodnete sami zachránit starou truhlu, nejprve ji důkladně zbavte prachu. Nikdy však ne vodou anebo mokrým hadrem, mohlo by dojít k dalšímu poškození. Odstraňte poškozený nátěr.
Nejvhodnější je použít odstraňovač starých nátěrů, který se nanese na popraskaný lak nebo vosk a podle návodu se nechá nějakou dobu působit.
Tento způsob odstraňování nátěru zvolte, pokud je truhla hodně poškozená a vyžaduje odstranění větších ploch popraskaného nátěru. Použijte špachtli a ochranné rukavice – kvůli přítomnosti agresivních složek v odstraňovači. Větší čistoty a hladkého povrchu docílíte brusným papírem. Po odstranění nátěru lze určit, zda je truhla napadena červotočem a zda je dřevo plesnivé. Červotoče zahubíte likvidačním a preventivním prostředkem, což je tekutina, která se vpouští do dírek po červotoči. Napuštění se provádí například injekční stříkačkou. Plísně se zbavíte aplikací prostředku k odstranění plísní a hnilob z nábytku. Poté můžete truhlu namořit či nalakovat.

Lak truhlu ochrání před škodlivinami i řadou škůdců

Jak na částečné poškození

U menšího poškození laku se doporučuje pouze retušovat narušená místa. Původní nátěr se pouze nastaví, ne překryje. Jde o šetrný způsob restaurování. Porušená část se odmastí a očistí, nejvhodnější je užít chlorid amonný (v poměru max. 2 polévkové lžíce na ½ l vody). Vyzkoušejte odstín akrylové barvy na malé ploše a počkejte, než zaschne, neboť barva může ztmavnout. Akrylovou barvu, která je, pokud možno, totožná s barvou na truhle, naneste v malém množství a opatrně ji rozetřete.

Závěrečné úpravy

Potom zkontrolujte nohy, zda nejsou ulomené a zda se neuvolnily staré spoje. Máte-li štěstí a žádná z nožiček nechybí, pouze se viklá, pokuste se nožičku zcela uvolnit. A to kladívkem, kterým neklepejte přímo na dřevo, ale skrze podložku. Odstraňte staré lepidlo a naneste vrstvu nového lepidla, poté přitiskněte slepované díly k sobě. Lze použít i truhlářské svorky či provaz. Po zhruba 20 minutách zkontrolujte, zda lepidlo drží. A pokračujte u další nožičky, je-li to nutné. Jestliže nějaká nožička chybí, můžete si ji vysoustružit anebo nechat vyrobit od truhláře. Za vzor poslouží ta nejzachovalejší z ostatních nožiček. Při práci nepřetržitě kontrolujte požadovanou stabilitu truhly. Konečná povrchová úprava truhly není náročná. Nejsnadnější je úprava voskem (většinou po moření), ten se nanáší štětcem anebo houbou a nechá se působit několik hodin.

Vhodné kování jen podtrhne majestátní vzhled truhly

Kování

Kování nesmí chybět u žádné truhly. Proto neváhejte a pokuste se zjistit stáří truhly a doplnit ji o kování, které se používalo v daném historickém období. Například selské truhly byly zdobeny jednoduchým železným anebo mosazným kováním, často s porcelánovými úchyty. Není však bezpodmínečně nutné kopírovat původní podobu truhly a tedy i kování. Záleží na majiteli, zda touží po tradici, anebo vybere takové kování, které sice nebude přesnou kopií původního, ale splní účel - podtrhne vzhled truhly. Když kování na truhle nechybí, většinou jej postačí očistit anebo obrousit. Větší restaurátorské práce ponechte raději odborníkovi.

Nabídka je široká

Pro ty, kteří touží po originalitě, nabízí trh se starožitnostmi kovové truhly, které jsou sice těžké, ale zato velice bytelné. Lze zakoupit i nové truhly, které tvarem připomínají ty staré, jsou nejčastěji vyrobeny ze smrkového dřeva a lakovány bezbarvým lakem, aby vynikla struktura dřeva. Využití starých truhel je široké. Truhly nejčastěji nalezneme v ložnici, kde slouží jako úschovna ložního prádla. Vkusně doplní nábytek v předsíni a umožní poschovávat čepice, šály, rukavice nebo jiné sezónní oblečení. Ukládání přezůvek pro hosty vyžaduje též své místo a truhla takovým prostorem rozhodně je. Přitom ale pozor, v místě pro ukládání přezůvek by měl být přísun vzduchu. Řešením je odklopené víko truhly, které může jistit a zároveň zdobit řetěz. V neposlední řadě se dá truhla využít jako úschovna na dětské hračky a poklady, papíry a jiné kancelářské potřeby, utěrky a ubrusy, také jako netradiční květník – převážně na suché květy. Truhlu můžete umístit v podstatě kamkoliv, záleží na majiteli a jeho vkusu.
ab
ab
ab
ab
ab