Kategorie

Staňte se nábytkovým hackerem v šesti snadných krocích

Porušovat pravidla je někdy žádoucí. Seberte odvahu a po vzoru počítačových hackerů nabourejte systém běžného uvažování o nábytku.
 

Nákupy v obchodech s cenově dostupným nábytkem typu „dodělej si sám“ většina z nás po právu bere jako nutný kompromis: Jen málokdo má prostředky na to, aby si zařídil bydlení zbožím drahých designérských značek nebo podobně nákladnými starožitnostmi. Nouze se ale může stát předností ve chvíli, kdy v sobě najdete alespoň jiskru kreativního ducha. Takovou, která je společná pro všechny přispěvatele na blogu IKEA hacker. Slovo hacker má v tomto případě označovat kohokoli, kdo dá volný průchod svojí fantazii a výrobky známé švédské firmy využije ve svém bytě jinak, než bylo původně zamýšleno. Pirátské přetváření nábytku se pochopitelně nemusí soustředit jen na produkci tohoto řetězce. Zahrát si na interiérového MacGyvera můžete prakticky s jakoukoli výchozí surovinou; velmi vděčné jsou v tomto případě třeba úlovky z bazarů, které si o nějaké to vyladění přímo říkají. Ukažme si tedy v několika bodech, jak se z běžného zákazníka stát hackerem. Když se noční stolek nevejde, pořád ještě zbývají další možnosti.

1. Zapomeňte na doporučené využití

Oddělení textilu tu není jen kvůli závěsům a potahům – s trochou fantazie v něm objevíte novou tapetu nebo stínidlo lampy. Stejně tak nižší, dostatečně pevná skříňka poslouží jako další místo k sezení a prosklený konferenční stolek dostane podobu galerie vašich oblíbených fotografií. O všem, co kolem sebe vidíte, uvažujte jenom jako o polotovaru, který musíte s využitím vlastních nápadů (nebo internetové inspirace) dotvořit. Jediné, čím byste se přitom měli nechat omezovat, je odolnost materiálů. Textilem lze potáhnout třeba dětský nábytek.

2. Věnujte pozornost dílům

Levný nábytek je levný mimo jiné proto, že si jej obvykle musíme z valné části sestavit sami. V mnoha případech se dokonce jednotlivé díly prodávají zvlášť – a právě tady by srdce nadšeného hackera mělo poskočit radostí.  Dívejte se na vystavené kusy nábytku pouze jako na celek složený z mnoha částí a uvažujte, jak by se daly „zremixovat“. Možná by se vám tamhleta komoda líbila mnohem víc, kdyby měla nožky tohohle televizního stolku. S vrtačkou a správnými šroubky nebude problém z nich udělat jeden perfektní a jedinečný kousek.

3. Dávejte přednost „nehotovým“ věcem

Obchody s cenově dostupným nábytkem často nabízejí i zboží, které je přímo určeno k dalšímu dotvoření. Zapomeňte na to, že malovat na papírová stínidla nebo rolety je úkol leda tak pro děti. Samozřejmě je můžete zapojit, pokud chcete, stejně dobře se ale můžete do výtvarného díla pustit vy sami. Má to samozřejmě ještě jednu zásadní výhodu: Nebudete odkázáni na dlouhé a úmorné hledání nábytku právě v té barevnosti, která by se vám nejlépe hodila do kuchyně nebo ložnice. Pod vašima rukama získá nový kousek přesně ten odstín modré, který jste si vysnili. Ratanová zástěna se rázem promění v čelo postele. Všímejte si také nábytku, který je už od začátku výrobcem nabízen jako systém umožňující různé kombinace. Nejen že zvýší vaši naději na oku lahodící výsledek, obvykle se s ním bude také snadněji pracovat, protože jeho design už s jistými tvůrčími zásahy počítá.

4. Připravte se na práci

Ať už jste si vymysleli změnu malou, nebo zásadní, vždycky bude vyžadovat alespoň trochu úsilí. Nečekejte, že cesta k cíli bude snadná; to by ostatně nebyla vůbec žádná zábava. V tomto případě se nemůžete zcela spolehnout na návody a schémata, ty si budete muset vytvořit sami v hlavě, nebo si je – pokud to složitost vašeho úžasného projektu vyžaduje – alespoň po pirátsku načrtnout na zadní stranu účtenky. Fotografie pod skleněnou deskou stolu lze měnit podle nálady. Dobře předem zvažte všechny důležité součásti, které budete potřebovat, a seznam nezbytného nářadí. Pravý hacker by se měl obejít jen s tím, co má doma, případně co si vypůjčí po sousedech a kamarádech. Neberte to ovšem jako kánon. Pakliže mezi vámi a dokonalou lampou vyrobenou z věšáku na kabáty stojí jen chybějící matice vzácně se vyskytujícího typu, uspořádejte túru po obskurních krámcích pro kutily, dokud ji nenajdete. Nic vás přece nezastaví na cestě za vaším snem.

5. Očekávejte nečekané a pracujte s otevřenou myslí

Může se stát, že uprostřed přeměny patrové postele v šatní skříň najednou zjistíte, že by z ní mohla být ještě lepší knihovna. Možná budou šrouby příliš silné, rozštípnou desku a bude potřeba vymyslet jiné řešení. Nebo se vámi vybraná barevná kombinace ukáže jako ne právě nejšťastnější a vy zarputile vyrazíte do domácích potřeb těsně před zavírací hodinou, abyste sehnali tu správnou plechovku svinibrodské zeleně. Kovová skříňka na dokumenty našla místo v koupelně pod umyvadlem. Zapamatujte si, že takový okamžik neznamená neúspěch, ale naopak jednu z největších předností IKEA hackingu – vždycky něco nevyjde podle plánu. O to lepší budete mít pocit, až se konečně doberete nějakého výsledku, a ten bude ještě originálnější než vaše původní plány.

6. Místo je stejně důležité jako předmět samotný

Když už jste do nábytku nebo bytového doplňku investovali tolik času a mentální i fyzické energie,  „nezazděte“ jeho jedinečnost tím, že mu vyberete v bytě málo výrazné nebo nevhodné místo. Naopak, ideální plán IKEA hackera je takový, který výběrem místa začíná, nebo dokonce který se určitým umístěním inspiruje. Nožky a dřevěná deska udělají ze sedáku odkládací stolek. Už měsíce vás dráždí prázdný kout v obývacím pokoji? Co takhle koupit kostru úložného systému do dílny, připevnit pár drátěných okruží a vyrobit z ní elegantní květinový stojan? Nelíbí se vám bílá stěna za televizí? Možná by jí slušelo pár ornamentů vystřižených z dekoračního papíru.

Užijte si to

Rada, která nepotřebuje číslování: Dobře se bavte. Nakupovat za účelem hackingu je úplně jiné, než vydat se do obchodu s nábytkem vybaveni striktně daným seznamem. Jste jako agent na tajné misi, máte před sebou výzvu, v kapse šroubovák a povolení si vymýšlet. Hodně štěstí! Foto: Ikeahacker.blogspot.com

ab
ab
ab
ab
ab