Kategorie

Sprcha na vrcholu obliby

Preference vany nebo sprchy se stala pomale charakterovým rysem. Jedni preferují rychlou, osvěžující, zdraví prospěšnou a energeticky úspornou sprchu. Ti druzí nedají dopustit na potěšení a relaxaci, kterou přináší právě voňavá koupel.
Zásadní rozhodnutí zda zvolit sprchový kout, vanu, nebo obojí, nezáleží jen na našich požadavcích a přáních, ale zejména na velikosti koupelny. Pokud se do vaší koupelna vešel jen sprchový kout, nezoufejte. Výhody sprchování jednoznačně převládají nad koupáním.

Pohodlné a rychlé

Sprchování získává na svoji stranu čím dál více příznivců. Jako největší výhody její zastánci uvádějí rychlý a pohodlný způsob osobní hygieny. Přístup do sprchového koutu je mnohem jednodušší a pohodlnější, což ocení rodiče malých dětí nebo starší, hůře se pohybující osoby.  Žádné čekání, než se nám nepustí vana, žádné čištění vany po koupeli, žádné „zbytečné“ vylehávání. Pokud si chce někdo u sprchování také posedět, může zvolit speciální vaničku se sedákem. Pro koupání malých dětí může zase výborně posloužit hlubší vanička.

Ekonomické

Je všeobecně známo, že sprchování je mnohem ekonomičtější. Zatímco při jednom běžném, asi pětiminutovém sprchování spotřebujeme kolem 50 litrů, při napouštění vany je to minimálně třikrát více.

Zdraví prospěšné

Lékaři se také přiklánění spíš ke sprchování. Zejména gynekologové nedoporučují dlouhé polehávání v horké vodě. V kulturách Dálného východu se dokonce koupání ve vaně považuje za krajně nehygienické.

Rozmanité sprchové hlavice

Sprchový kout je přímo stvořený k experimentování se sprchovými hlavicemi.Mnohé hlavice lze regulovat tak, že můžeme volit mezi příjemným, tzv. dešťovým oplachováním, nebo třeba prudkým masážním proudem zacíleným na různé partie těla.

Víceúčelový panel

Sprchové kouty můžeme vybavit speciálním panelem, který je standardně vybavený ruční i hlavicovou sprchou a postranními masážními sprchami. Zajímavou funkcí může být například i výroba páry. Požadované funkce, jako je například nastavení teploty vody nebo přepínání mezi jednotlivými proudy, navolíme pomocí digitálního displeje.

„Air shower“, důmyslná novinka

V Australském Melbourne byla vyvinuta novinka, která přináší do našich koupelen něco zcela nového. Laboratoř na ní pracovala dva roky. Kromě specifického prožitku při sprchování zaručuje také nemalou ekonomickou úsporu voda, a to až o jednu třetinu. Toto jedinečné zařízení se dá zamontovat do sprchovacích hlavic. Jeho funkce spočívá v tom, že vodu prosycuje velmi malými bublinami vzduchu. Výsledkem je, že ze sprchy vytéká proud vody prosycený bublinami vzduchu, ale sprchující má stejný pocit „mokra“ a síly proudu vody, jako když se sprchuje klasickou sprchou. Jen spotřeba vody je o třicet procent menší.

Vzduch se ve sprchách používá již dlouho

Samotná myšlenka přidávat vzduch do sprchy není nová. Řada z nás doma vlastní hlavici, která umožňuje takzvanou aeraci. Novinka z Melbourne má mít však tu výhodu, že uživateli poskytuje stejné pocity, jako když se sprchuje klasickou sprchou, především co do síly proudu vody. To je velmi podstatné, protože to uživatele nevede k tomu, aby kohoutkem otočil na „silnější proud“. Podle tvůrců nového zařízení je to tím, že se jim podařilo vytvářet proud vody, který je něco jako vodní slupky okolo bublinek.

Otužování ve sprše

Sprcha je také výborným prostředkem pro otužování. Studená sprcha po ránu nejen probudí organismus, ale i zvětší práh citlivosti těla na chlad. Lékaři doporučují střídání teplé a studené vody jako prevenci proti nachlazení. Nejvhodnější je začít takovéto otužování praktikovat v létě, kdy je náš organismu dostatečně silný k přijímání náhlých změn. Pokud si netroufneme rovnou na studenou sprchu, můžeme teplotu vody pomale snižovat, což je pro ty méně otužilé asi přijatelnější varianta.

Do rohu i do prostoru

Nejčastější umístění sprchového koutu je v rohu místnosti. V okázale prostorných koupelnách si může architekt s umístěním koutu pohrát a vymezit mu místo zcela v prostoru. Sprchový kout moderního designu bez konstrukce s čirým nebo zabarveným sklem se může stát efektní dominantou koupelnového interiéru.

Široká nabídka tvarů

Nabídka sprchových koutů je velmi široká. Základem je velikost a tvar sprchových vaniček. Podle dispozice koupelny můžeme volit mezi kouty rohovými čtvrtkruhovými, půlkruhovými, čtvercovými, obdélníkovými, ale i kruhovými či elipsovými. Vaničky jsou vyráběny ze smaltovaného plechu či plastů. V poslední době se velké oblibě těší keramické vaničky. Jejich výhodou je jejich snadná údržba a příjemný, estetický povrch. Vanička by měla mít rozměr minimálně 80 x 80 cm.
ab
ab
ab
ab
ab