Kategorie

Správné osvětlení na správném místě

Světlo a tma jsou dva protiklady, které řídí náš denní biorytmus. Světlo nám dává volnost a svobodu. Působí na lidské zdraví a ovlivňuje psychiku.
Již v pravěku si lidé začali prodlužovat „světlé“ části dne pomocí ohňů. Když Edison představil v 19. století světu žárovku, lidé přestali být závislí na denním světle a jejich plánování činností se stalo mnohem flexibilnější. 
Aby nám umělé světlo co nejlépe sloužilo, je třeba při plánování interiérového osvětlení dbát některých rad. Každá místnost si vyžaduje jiný druh osvětlení, podle činnosti, ke které prostor slouží. Neměli bychom se omezovat na pouhé jedno centrální světlo, ale měli bychom myslet i na přídavná světla, která plní specifickou funkci. Například vytváří jasné světlo, které potřebujeme při práci nebo naopak pouze světlo orientační, které slouží jako kulisa.

Vstupní hala

Vstupní hala nebo předsíň je první místnost, která nás uvítá při vstupu do domu či bytu. Její osvětlení je důležité pro orientaci v bytě, protože nám zpřístupňuje ostatní místnosti. Dostatek světla tu ocenění zejména ženy, kdy hala se zrcadlem je poslední příležitostí zkontrolovat svůj vzhled před odchodem. Podle velikosti a členitosti předsíně ji můžeme osvětlit dvěma šedesátiwattovými žárovkami nebo dvěma zářivkovými svítidly (14 – 20 W). Kompaktní čtrnáctiwattová zářivka svou svítivostí nahradí pětasedmdesátiwattovou žárovku. Zrcadlo je vhodné osvětlit dvěma nástěnnými svítidly umístěnými po stranách.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji trávíme většinu volného času, a proto bychom se v něm měli cítit příjemně. Celkové osvětlení nejlépe vyřeší závěsné svítidlo nad stolem sedací soupravy. Příkon svítidla pro celkové osvětlení závisí na velikosti osvětlovaného prostoru. Pro standardní velikost pokoje by měl stačit součet příkonů 150 – 200 wattů. Hlavní světlo by mělo být vybaveno stmívačem. Ten nejenom šetří energii, ale je variabilní při nastavení světla pro různé příležitosti. Pokud potřebujeme dostatek světla na práci, pustíme si světla na maximum. Pro intimní atmosféru nebo při sledování televize světlo ztlumíme. Správné osvětlení pokoje by mělo umožnit variabilitu osvětlení pro různé činnosti. Stojatá lampa poslouží, pokud nechceme pouštět hlavní světlo nebo si pod ní chceme číst. Svítidlo má být umístěno tak, aby sedícímu v křesle osvětlovalo knihu ze strany mírně zezadu. Lampička na stole nám dostatečně osvětlí pracovní prostor a z nástěnné lampy získáme orientační světlo. Specifickým typem osvětlení je nasvícení konkrétního předmětu v interiéru, ať již se jedná o obraz nebo zajímavou plastiku. K tomuto dekorativnímu způsobu osvětlení použijeme drobné nastavitelné reflektory nebo zářivkové reflektory, chceme-li osvětlovat větší plochy.

Kuchyň a jídelna

Kuchyně je místnost, která klade jedny z největších nároků na osvětlení. Důsledně promyšlené by mělo být osvětlení pracovní plochy. To řešíme nejlépe lineárními zdroji – zářivkami umístěnými ve výšce 130 – 150 cm na zemí, pod horními skříňkami. Dobré osvětlení pomáhá nejen při přípravě pokrmů, ale také napomůže bezpečnému provozu a udržování kuchyně v čistotě. Hlavní – centrální světlo by mělo být umístěno minimálně nad jídelním stolem, u větších kuchyní i v oblasti pracovní desky. Světlo je při stolování důležité. Ve světle vynikne úprava pokrmů i celková atmosféra. Svítidlo by mělo být umístěno nad horizontem sedícího, aby nebránilo ve výhledu. Nemělo by strávníky ani oslňovat, i když drobný třpytivý jas se u svítidel nad jídelním stolem připouští.

Ložnice

Ložnice je místem relaxace a podle toho bychom měli volit i osvětlení. Světlo by na nás mělo působit příjemně, protože to bude pravděpodobně to první, co na nás ráno po probuzení zapůsobí. Do ložnice se hodí stropní svítidla s žárovkou nebo zářivkou. Pokud slouží ložnice zároveň jako pracovna, je vhodné dbát na dostatečné osvětlení pokoje. Toto oceníme i v případě, že si v posteli rádi čteme. Doplňkovým světlem u každé postele by měla být lampička, která nám při rozsvícení hlavního světla dodá dostatek světla nebo samostatně zajistí alespoň obrysové světlo.

Pracovna

V pracovně se většinou intenzivně věnujeme určité činnosti, která vyžaduje přesnost a soustředění. Dobře vyřešené světlo nám bude dobrým přítelem. Kromě celkového osvětlení, které má za úlohu příjemně osvětlit celou místnost, je nutné  také vhodné místní intenzivní osvětlení. To osvětlí pracovní plochu tak, aby bylo dobře vidět na co největší část, aniž by vnikly rušivé stíny. Svítidla nesmějí oslňovat. Vhodné polohy dosáhneme díky variabilním nastavitelným svítidlům, kloubovým nebo stahovacím.

ab
ab
ab
ab
ab