Kategorie

Solární vytápění není hudbou budoucnosti 4. díl seriálu o otopných systémech pro domácnosti

Ekologie je v současné době na prvním místě, a to také u vytápění domů či bytů. Dotace z fondů evropské unie ženou mnoho společností k tomu, aby využili právě sluneční energie k přeměně na energii tepelnou.
 

Sluneční záření můžeme pro svou potřebu přeměňovat na různé druhy energie. Nejčastější způsob je přeměna na teplo – pomocí solárních kolektorů a přeměna na elektrickou energii pomocí solárních panelů. Tyto dva pojmy se velmi často nesprávně zaměňují, což způsobuje informační šumy mezi zájemci o podrobnější informace o alternativních zdrojích energie. Z kolektorů, které mohou být umístěny na zemi či střeše, se skládá solární zařízení. Počet kolektorů určuje, kolik energie získáme. Platí zde přímá úměra, že čím více kolektorů, tak tím větší zisk energie. Pomoci solárního zařízení se dá vytápět nejen ústřední topení domu, ale dá se s jeho pomocí ohřívat voda a to dokonce i v bazénu. Logickým faktorem je přímá úměra mezi vytápěným prostorem a počtem kolektorů.

Přečtěte si další díly seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti:
Víte, čím doma topíte a kolik zaplatíte? 1. díl seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti
Topíme v kamnech či krbu  2. díl seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti

Plynová topidla, plynové kotle a plynové krby

 3. díl seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti

Bez podpůrného zdroje tepla se neobejdete

Myslet ekologicky je krásné, ale ve vašem domě či bytě byste v chladných měsících zmrzli. Proto je nutné k solárním panelům zvolit tu nejvhodnější kombinaci dalšího zdroje tepla. Vědecky prokazatelné je, že solární panely ušetří ročně 30-40 procent energie na vytápění.

Nechte paprsky, ať vyhřejí váš dům

Právě sluneční paprsky, z nichž těží solární panely a kolektory, jsou tím, co ušetří vaše peníze. I když jsou solární kolektory chráněny patenty, tak není tajnou informací, že jeden kolektor za rok vyrobí okolo 1 400 kWh energie tepla pro přitápění či ohřev teplé vody. Záleží ale na jejich typu a účinnosti.

Solární kolektory se dají využít úplně všude

Využití energie získané ze solárních kolektorů a panelů lze využít nejen v domech a bytech, ale také na zemědělských farmách, v hotelích, v autokempech či podnicích. Prostě všude, kde je velká spotřeba teplé vody. I když jsou solární kolektory určeny primárně k vytápění rodinných domků, tak je lze využít i na chatách a rekreačních zařízeních. Právě díky účinnosti tohoto beznákladového zdroje tepla se zbavíte plísní a nepříjemné vlhkosti. V zimě máte naopak jistotu, že vaše chata nepromrzne, a můžete ji dříve a také déle užívat aniž byste museli začít topit v klasických kamnech.

Nutná rekonstrukce

Ve většině případů je před pořízením solárních kolektorů nutné nechat si odbornou firmou zrekonstruovat topnou soustavu. Právě výměna zastaralého ústředního topení vede k úspoře energií. Nedílnou částí solárních systémů jsou zásobníky, ve kterých se ohřívá teplá vody. Záleží na majiteli, zda chce ohřívat 200 nebo 9 000 tisíc litrů vody. Specializované firmy, které se zabývají montáží solárních systémů, musí kromě samotných solárních kolektorů užít v systému řadu speciálních komponentů.

Nevyberte solární systém špatně

Pozor! Ve chvíli, kdy vyberte nevhodnou firmu, která vám vybuduje systém solárního ohřevu, můžete čekat cokoliv. „Jakmile se cokoliv při stavbě systému podcení, tak se může velice drahý projekt stát během pár minut bezcenným. Specializované firmy vše nainstalují, seřídí a ještě vám kromě záruky poskytnou servis,“ konstatuje Michal Snitilý, který má se stavbou solárního systému zkušenosti.

Ohřívají vodu v koupališti

Finančně náročná byla rekonstrukce koupaliště ve městě Albrechticích ve Slezsku. Právě tam se před několika desítkami let rozhodli pro využití solárních kolektorů k ohřevu vody koupaliště. Systém dodnes funguje bez problémů a pouze jednou za čas musí dojít k výměně či opravě některého z kolektorů. „Co říci? Systém funguje naprosto bezvadně. Když je v okolních městech v koupalištích studená voda, tak u nás se lidé běžně koupou. K tomu jsou náklady na ohřev vody téměř nulové, pomineme-li mimořádné opravy či výměny kolektorů,“ konstatoval starosta Města Albrechtic Luděk Volek. Právě tento systém ohřevu vody v koupališti doporučuje úspěšný starosta i svým kolegům. „Nemá smysl si stěžovat na nedostatek prostředků v rozpočtu na rekonstrukci koupaliště, jelikož šikovný manažer může v dnešní době získat nemalé dotace právě na tento systém ohřívání vody. Ekologie je dnes jedním z hlavních témat. My se také pokusíme v budoucnu získat prostředky na podobný projekt. Třeba na vytápění naší zrekonstruované školy,“ dodal starosta.

ab
ab
ab
ab
ab