Kategorie

Smart domácnost budoucnosti

Domácnost budoucnosti - co všechno v ní bude “smart”?
Mít chytrý mobil nebo televizi už dnes není ničím zarážejícím. Softwarem nadupaní společníci se stali legitimní (a užitečnou) součástí běžné domácnosti, a tak se nabízí otázka, zda-li se trend spotřebičů “s něčím chytrým navíc” rozšíří ještě dál. Za pár let bychom mohli mít jasno - jak by taková “chytrá” domácnost měla vypadat?

Voice control

Přesně jako z Bondovek bude působit hlasové ovládání domácnosti, jež je naprosto logickou nezbytností. Její implementace navíc není nijak složitá - stačí pár vhodně umístěných mikrofonů a rozpoznávací jednotka. Uživatelé Siri či Voice Search od Google ovšem potvrdí, že poslední zmíněná má ještě pořád co dohánět. Již dnes se na trhu pohybuje také audiosystém, který na hlasové příkazy umí odpovídat.

Chytrá kuchyň

Přirozeným prostorem, kde čas od času potřebujeme multitaskovat nebo naopak na chvíli vypustit, je kuchyň. Z toho vycházejí nejrůznější chytré spotřebiče - od sporáku s připojením k wi-fi po americky laděnou ledničku, která zabudovanou televizi povýšila na toho nejservilnějšího správce vašich potravin v digitální a pochopitelně dotykové podobě. I váš topinkovač už sám pozná, kdy je pečivo dostatečně křupavé!

Hra se světlem

Smart domácnost bude jednoznačně zábavná i na pouhý pohled. Na pole osvětlení se totiž tato technologie probila už dávno. Technologie Phillips Hue přináší například žárovky ovládané přes bezdotykové vypínače, senzory pohybu a smartphone. Lze je snadno naprogramovat, měnit jejich barvu, intenzitu svícení či pulzování. Podobně přizpůsobitelné jsou “chytré rolety”, jež zase po vzoru sci-fi umí samy zatemnit v určenou dobu či při dané intenzitě slunečního svitu. Developeři slibují i aplikaci pro ovládání celých místností či stěn najednou.

Centrální Mozek Domácnosti

Máte 1 novou zprávu: Váš mražák vás informuje o potravinách, které se brzy zkazí. Vaše myčka vám oznamuje, že mycí cyklus právě skončil. Na kolik stupňů je potřeba zatopit v ložnici? Jaký program má zvolit vaše pračka a v kolik hodin si přejete vyhrnout rolety? Všechny podobné otázky budou moci obyvatelé Smart Households spravovat přímo ze svého smartphonu či tabletu. Jedinou otázkou tak zůstává, k čemu tento stoprocentně synchronizovaný systém povede. Zjistíme to již brzy!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab