Kategorie

Sklo v kuchyni, II. díl

Sklo je velice důležitý prvek kuchyně a v poslední době se často používá jako výrazný, zároveň však pohledově lehký a elegantní materiál. Použitím skleněných prvků můžete zpestřit a odlehčit interiér, či provzdušnit jinak příliš těžkou sestavu skříněk.
Někomu se můžou prosklenné skříňky zdát nepraktické z toho důvodu, že je do nich vidět – to je jistě pravda, ale vadit by to mohlo například ve skříňce vedle varné desky, kde máme nejrůznější sáčky s kořením, čaje a kávu. Ve skříňce uprostřed sestavy, kde máme vyrovnané skleničky, se již skleněné výplně není nutné obávat. Navíc existuje spousta skel s ornamenty, které jej částečně zneprůhlední a nechají vyniknout pouze obrysům toho, co je za ním.

V současnosti si můžete vybrat z široké nabídky skel s různou povrchovou úpravou

Sklo v horních skříňkách

Sklo je dobré volit s ohledem na typ kuchyně. K jednoduché moderní kuchyni, kde je sklo vsazené do hliníkového rámečku, se hodí sklo mléčné, tedy takové, které je z jedné strany pískované. Pozor – je nutné, aby toto pískování bylo vždy z vnitřní strany dvířek. Ke klasičtějším kuchyním se hodí sklo kouřové nebo s drobnými ornamenty – různými tečkami a méně výrazným čtverečkovým rastrem. Zvláštní kategorii tvoří skla se vsazenou vitráží. Hodí se hlavně do rustikálních kuchyní. Tato skla vypadají impozantně, mosazná vitráž je mnohdy ručně letovaná a sklo má v sobě vzduchové bublinky. V různých částech není stejně silné, aby působilo letitým dojmem. Cena takovýchto výplní bývá ale oproti klasickému sklu výrazně vyšší. Takovéto vitrážové sklo se často používá u horních zaoblených koncových skříněk. U moderních kuchyní se v těchto zaoblených skříňkách používá klasické sklo zahnuté do oblouku. U dvířek z masivu může být vsazené přímo do rámu, u dřevotřískových dvířek oblé sklo tvoří přímo nosnou část dvířka a dřevěným materiálem je pouze ukončené – je na něm připevněná úchytka. U takového použití skla je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby se nerozbilo.

Sklo vynikne i ve spodní části kuchyňské linky

Sklo na jiných místech

Sklo nemusí být pouze v horních skříňkách. Stejně zajímavě vypadá, když v řadě spodních skříněk je prostřední ze třech nad sebou umístěných kontejnerů prosklený. Sklo zde opět tvoří výrazně odlehčující prvek. Sklo nemusí být ale nutně jenom ve skříňkách, ale také mezi nimi. Sklo připevněné na výrazně vymalované stěně místo obkladu mezi řadou horních a spodních skříněk je moderní a velmi estetická záležitost. Můžeme použít například také drátosklo, plexisklo aj. – výsledný efekt u moderní kuchyně bude stát za to.
ab
ab
ab
ab
ab