Kategorie

Skalka v létě - potěšení z krásy. Co je pro ni třeba udělat?

Jak se v letních měsících správně postarat o svou skalku? Co všechno musíme udělat a na co myslet? Musíme na skalce zalévat, kontrolovat kameny? A co plevel? Na všechno myslíme s vámi, čtěte dál. Poradí vám také zahradník Ing. Vlastimil Šindelář.
Červenec a srpen jsou dva nejteplejší měsíce v roce a pro zahrádkáře leckdy nejnáročnější. Horké dny dávají zabrat nejen nám, ale také kvetoucím rostlinám nebo třeba trávníku. A co vaše skalka? Vypadá hezky? Nebo jí naopak něco chybí? Pak se společně pokusíme přijít na to, co. Možná ne všechno děláme úplně správně a ne na všechno potřebné myslíme.
Skalka je naší chloubou, ale zároveň je na úpravu jedna z nejnáročnějších. Proto je potřeba být skalce opravdu oddán a nelitovat úsilí či finančních prostředků, které na vybudování a udržování skalky vynaložíme.

Co je nutné udělat v létě?

V létě je nutné odstraňovat odkvetlé části, protože tvorbou semen se rostliny vysilují a může dojít k vysemenění a zaplevelení okolí. To ovšem neplatí, pokud chceme nějakou rostlinku namnožit. Dále zastřiháváme bujně rostoucí keříky, ať již listnaté nebo jehličnaté. Navíc častým stříháním je pěkně zahustíme a můžeme je také po vzoru bonsaí tvarovat.

Výhoda skalky a rostlin na ní

Výhodou skalky je to, že skalničky vyžadují suché stanoviště, a proto je nemusíme zalévat. Plně stačí déšť. Pouze čerstvě zasazené rostlinky je třeba zalévat. Také je nutné udržovat skalku bez plevelů. Plevel ze semen, obzvlášť když vyklíčí a je malý, velmi často ničí nejen celkový dojem naší skalky. Pokud je plevel malý, lze jej velmi snadno vytrhnout nebo motyčkou podkopnout. Pokud však zakoření a nabere sílu, je ničení plevele pracné a dlouhodobé.
Příkladem je pampeliška, jejíž semenáčky snadno vytrhneme, ale již narostlou rostlinu jen ztěžka vyrýpneme. Také jednoleté plevele, které na podzim stejně zajdou, je nutné odstranit, protože vytvářejí velké množství semen a v dalším roce už by na skalce nebylo skoro nic jiného. Třeba lipnice roční nám vytvoří na skalce trávník nebo pěťour zaroste vše kolem a dokola.
Jinak v létě na skalce nic moc dělat nemusíme. Stačí se jen kochat pohledem na krásu toho, co nám zrovna kvete a pěkně roste.
ab
ab
ab
ab
ab