Kategorie

Šetříme energii, šetříme kapsu

S ohledem na stoupající náklady za elektřinu se čím dál tím častěji ohlížíme po úsporných řešeních. Úsporné zdroje jsou tím prvním krokem, jsou však i jiná zařízení, která uspoří nemalé částky.
K malým pomocníkům, kteří budou šetřit životní prostředí, ale i naši kapsu, patří předřadníky, moderní ovladače osvětlení a další regulátory.

Předřadníky

Elektronické předřadníky zajišťují příjemné a zdravé světlo bez blikání a navíc uspoří až 30 procent elektrické energie. Na celkové spotřebě energie zářivkového svítidla se elektronické předřadníky podílejí minimálně. Ke startu jim stačí jen několik málo procent z celkového příkonu svítidla. Tím je docíleno optimálního  světelného výkonu a až o 50 procent se prodlouží životnost světelného zdroje. V bytovém interiéru najdou použití předřadníky Osram DALI s novým systémem digitálního řízení osvětlení pro kompaktní zářivky 18-42 DALI (Digital Addressable Lighting Interface). Ze čtyř typů vhodných pro kompaktní zářivky je nejzajímavější například stmívatelný předřadník Quicktronic Dimmbar pro hospodárné osvětlení řízené intenzitou denního světla. Inteligentní předřadníky Dali mohou provozovat dva různé světelné zdroje na jednom předřadníku, jednotlivě či skupinově řídit stmívání a dokonce dostávat zpětná hlášení o poruše světelného zdroje.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Inteligentní ovládání osvětlení

Když potřebujeme ručně či automaticky nastavit intenzitu světla, či je dálkově řídit, jsou na trhu pohybové senzory (PIR). Jednoduché nástěnné snímače slouží pro automatické zapnutí světel po soumraku v případě zaznamenání pohybu v zorném poli čidla. Používají se převážně pro venkovní osvětlení. Do interiéru jsou konstruovány infrapasivní snímače pohybu (PIR). Z produkce Siemens, který nedávno rozšířil nabídku, se vyrábějí přístroje ve dvou variantách - s úhlem detekce 120° nebo 290°. Jejich univerzální držák umožňuje snadnou montáž na stěnu nebo strop a s adaptérem je možná montáž i do vnitřních rohů nebo zvnějšku. Snímač se po nastavení parametrů ovládá jednoduše pomocí dvou tlačítek. Pro uživatelský komfort je snímač vybaven infračerveným dálkovým ovládáním, které umožňuje programovat různé dodatečné funkce. Například režim dovolená - přítomnost, úroveň citlivosti snímání v závislosti na osvětlení, režim spínání nezávisle na osvětlení, impulsní provoz nebo dobu zpožděného vypnutí od 5 vteřin do 30 minut. Jedním tlačítkem lze rovněž snímač uvést do standardního režimu, v němž je citlivost spínání nastavena na sedm luxů a zpožděné vypnutí na dvě minuty. Snímače se vyrábí v moderním designu v barvách titanově bílá nebo antracit.

Ovladače

Regulátory a ovladače jsou dalším účinným nástrojem pro snížení výdajů ze energii. Nejjednodušší a nejlevnější jsou programovatelné denní spínací hodiny. Montáž je otázkou několika minut: hodiny jsou vybavené vidlicí a zásuvkou, které se zapojí mezi zdroj energie a spotřebič. Hodiny slouží jak pro spínání osvětlení, tak i pro řadu dalších spotřebičů. Zařízení je programovatelné v šesti režimech a jeho součástí je spínač trvalého sepnutí. Signalizaci stavu monitoruje kontrolka LED, v případě výpadku sítě paměť hodin udržují baterie. Jiný ovladač, ColorDIM, umožňuje kromě intenzity  a času svitu nastavit i libovolnou barvu či přechod mezi jednotlivými barvami. Je však určen pouze pro ovládání zdrojů LED do příkonu až 45 wattů.
Tipy na úsporu elektřiny • Pro osvětlení používejme výhradně úsporné zdroje. • Máme-li zdroje s klasickými předřadníky, vyměňme je za elektronické. • Používejme pouze účinná svítidla s účinně usměrněným světlem na plochu či prostor, které mají být osvětlené. • Snímače pohybu omezí zbytečné svícení.
ab
ab
ab
ab
ab