Kategorie

Sedm praktických rad pro život v malém bytě

Nic vás tak nenaučí šetřit jako malý životní prostor. Do mini obývacího pokoje prostě nevtěsnáte luxusní koženou pohovku, ani kdybyste se zbláznili, a maličké kuchyni nebude slušet obrovský kávovar. Berte to jako praktickou lekci z plánování.

Malí ukládací pomocníci

Nesnažte se v malém bytě všechny drobnosti srovnat a úzkostlivě pokaždé vracet na stejné místo, nikdy se vám to zcela nepodaří. Počítejte s pomocnými úložnými díly, jako jsou krabice, pytle, věšáky, menší komody na kolečkách a podobně. Ještě lepší bude, pokud půjdou v případě nepoužívání samy složit a nezaberou moc prostoru. Vždycky je lepší mít určené místo na drobnosti.

Více funkcí, více místa

V malém bytě si nemůžete dovolit plýtvat místem a navrhovat prostor příliš velkoryse. Nepočítejte s tím, že budete každý den úzkou cestičkou obcházet jídelní stůl pro šest osob, raději si pořiďte sklápěcí nebo rozkládací, který ve složeném stavu funguje například jako polička. Pomáhají také skryté úložné prostory v nábytku, vysouvací pracovní plochy ve skříních a podobně.

Až ke stropu

Není samozřejmě ideální obstavět v bytě všechny stěny, ale rozhodně byste měli využít pro skladování vertikální prostor. V obchodech s nábytkem se dívejte po sestavách, které zahrnují stohovatelné a nástavné díly, vytvořte vysoké skříňové systémy. Samozřejmě při tom dávejte veliký pozor na stabilitu konstrukcí, aby se vaše skříně nepřevrhly. Pokud máte dostatečné prostředky, ideální budou skříně vestavěné. Vertikálním skladováním dosáhnete v malém bytě obrovského efektu a uvolníte spoustu místa.

Žádný hluchý prostor

Pokud máte nedostatek skladovacího místa, držte se pravidla, že v bytě nesmí být žádná prázdná zóna, která není nutná z hlediska estetiky nebo pohodlí. Spousta nevyužitého místa pod postelí? Nepřípustné. Horní plochy skříní, na kterých skladujete maximálně prach? Nepraktické.

Udržujte věci v pohybu

Kdykoli kupujete nějaký nový předmět - kus nábytku, dekorace, kuchyňský přístroj - rozhlédněte se a vytřiďte jeden starší. Vždycky se najde něco, co jste dlouho nepoužili, případně co už neslouží tak, jak by mělo. Stejné pravidlo uplatňujte i pro oblečení a boty, váš šatník se díky tomu nebude příliš rozrůstat a zabírat další vzácné místo.

Uklízejte

Tato rada samozřejmě nezpůsobí mnoho radosti, ale nedá se nic dělat. V malém bytě i jeden špinavý talíř na stole vypadá jako velký nepořádek. Až budete mít větší bydlení, můžete si dovolit je nechat trošku bohémsky neuspořádané, byt jako dlaň však raději udržujte v pořádku. Jinak se v něm sami nebudete cítit dvakrát dobře.

Třikrát rozmyslet, jednou koupit

Nedávejte peníze za žádné zařízení, které opravdu nepotřebujete, za věci, které jsou pro vaši domácnost příliš velké, a za levné, nevzhledné nebo málo odolné zboží. Váš prostor je vzácný, proto by jej neměly zabírat zmetky.

ab
ab
ab
ab
ab