Kategorie

Šatny v bytě

Komora – na první pohled běžné slovo, pod kterým si představíme spižírnu plnou dobrot, velký úložný prostor pro kabáty nebo na sportovní náčiní. Stále častěji se však setkáváme s tím, že komory plní funkci šaten. A to i v bytech.
Šatny nejsou jen trendem poslední doby. Komfortněji vybavené domy a byty jimi disponují už několik let. Velikosti a možnosti bytu však zavedení šaten mnohdy nedovolují, proto se bytoví architekti snaží vymyslet levnější a praktičtější varianty pro každou domácnost.

V šatně by mělo být dostatečné místo pro pověšení oblečení

Vestavěné šatní skříně

V posledních letech se u nás staly velice oblíbenou variantou vestavěné šatníkové skříně, které zakrývají celé stěny místnosti. Ideální možností pro malé byty jsou pak skříně se zrcadly, které místnost prosvětlí a opticky zvětší. Čelní plocha vestavných skříní totiž už dávno nemusí být kompaktně dřevěná. Pokud neholdujete sklu, dobře vypadá i výplet z dýhových pásků. Trh s nábytkem je natolik široký, že se zákazník vůbec nemusí obávat, že by nenašel to, co hledá. Výrobci dokáží navrhnout skříň na míru podle možností vašeho bytu, využít zkosení, výklenků, nabídnou individuální vnitřní uspořádání.

Šatní skříň se shrnovacími dveřmi je vhodná pouze do místností s dostatečným prostorem

Raději šatnu, prosím

Šatny jsou u západoevropských bytů a domů považovány za standard. U nás jsou ale stále ještě luxusem, kterého se obáváme. Architekti však doporučují: pokud teprve budete vynakládat úsilí na zařízení a vybavení bytu a máte možnost mluvit do otevřeného projektu, na šatně trvejte. Vnitřní vybavení šatny by mělo odpovídat především vašim potřebám. Nezapomínejte, že i ty se ale po čase mohou změnit, proto by šatna měla být hlavně variabilní. Využijte mnoho posuvných a otočných věšáků, které vám umožní jednoduchý přístup k věcem, které chcete. Upravené vysoké komínky s tričky jsou sice úhledné, ale může se stát, že se vám celá kupka zhroutí, když zatoužíte po tričku umístěném v její spodní části. Účelně navržená šatna by tomu měla předejít. Zapomenout byste neměli ani na věšáky pro kravaty, pásky a šátky. Uzavřená šatna by pak měla disponovat kvalitním osvětlením a také důležitým větráním.

Samostatná šatna může být i vedle koupelny

Vybavení a materiály

Nejvhodnějšími materiály pro šatnu jsou samozřejmě dřevo, ratan a kov. Současný trend však nabízí i alternativní materiály jako jsou papírové či plastové krabice. Ty umožňují kvalitní a praktické uložení věcí, a také dokáží skvěle dotvořit design šatny. Než se do instalace šatny pustíte, myslete na to, že by vám měla usnadnit život a práci. Ideální proto bude, když spodní skříňky umístíte mírně nad zem tak, aby se pod nimi dalo vyluxovat. Špíně a prachu bychom se totiž měli v šatně obloukem vyhnout. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání a nějakou ochranu proti molům. Pokud se rozhodnete využívat i míst, kam už nedosáhnete, měli byste mít vždy po ruce stabilní schůdky.

Dřevo a kov jsou nečastěji používané materiály do šatny

Tipy na závěr• Do výšky nad 180 cm se dávají sezónní věci. • Do spodních částí úložných prostorů pod 70 cm ukládáme věci, které se snadno vyjímají, abychom se nemuseli moc ohýbat. • Optimální výška šatní tyče od země je 160–180 cm (záleží samozřejmě na výšce uživatelů). • Úklid a přehledné hledání usnadní výsuvné police a zásuvky a drátěné koše s pojezdem.

Místo kovových košíků můžeme do šatny použít látkové či papírové krabice

ab
ab
ab
ab
ab