Kategorie

Salon dřevostaveb v Ostravě již potřetí

V galerii Centra nové architektury v Ostravě probíhá výstava Salon dřevostaveb, která byla slavnostně zahájena v podvečer 24. 4. 2008.
 
Jedná se o největší prezentaci dřevostaveb a staveb s použitím dřeva v České republice. Na této přehlídce jsou představeny rozličné architektonicky zajímavé dřevostavby, které byly realizovány v České republice v uplynulém roce.
 
Výstava mapuje díla českých architektů a architektek či architektonických studií, nejde však o přehlídku soutěžní.
Expozice si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s architekturou dřevostaveb, případně inspirovat v tvůrčí práci či obohatit o nové poznatky i odborníky z oboru.
V letošním roce se podařilo shromáždit celkem 24 kvalitních dřevostaveb z různých koutů České republiky.

Nejen rodinné domy

Výstava se neomezuje jen na rodinné domy, přestože ty zde převažují, ale jsou na ní zastoupeny i další druhy staveb, využívané například ke komerčním účelům.
 
Z těch nejzajímavějších zmiňme alespoň novou budovu České poštovny na Sněžce od architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Budova je členěna na tři části.
 
 Horní část tvoří provoz poštovny s občerstvením, spodní část je koncipována jako servisní prostor pro zásoby a ubytování obsluhy. Poštovnu s vyhlídkovou terasou pak propojuje schodiště.
 
Všechny tři stavby jsou vybudovány ze dřeva jako hlavního konstrukčního materiálu. Stavba je zajímavá i tím, že musí odolávat extrémním povětrnostním vlivům a podmínkám, jako jsou vítr či námraza. Navíc musí splňovat i ekologické požadavky Krkonošského národního parku.
 
Z dalších architektů, jejichž díla jsou na výstavě prezentována, jmenujme alespoň Karla Janču s Luborem Slováčkem, Markétu Cajthamlovou, Vladimíra Baldu či architektonická studia OlgojChorchoj nebo Archteam.

Ohlas veřejnosti

Podle tajemníka Centra nové architektury pana Davida Floryka je o dřevostavby mezi širokou veřejností poměrně velký zájem. Oproti loňskému ročníku navíc domů přibylo a letos je na výstavě prezentováno více domů z různých koutů republiky.
 
Dřevostavby podle pana Floryka získávají větší publicitu a zázemí. Začínají u nás zdomácňovat, takže se již nejedná o výjimečnou záležitost.
 
Dřevostavby jsou přitažlivé především pro lidi s ekologickým přístupem k životu, zvláště pak pokud žijí v přírodně chráněných lokalitách mimo město, například v horských oblastech. Navíc lze u dřevostaveb lépe docílit energetické úspornosti provozu.
 
Výstavu v galerii Centra nové architektury v Ostravě-Muglinově můžete zhlédnout do 15. 6. 2008.
 
ab
ab
ab
ab
ab