Kategorie

Rozhovor o nevšedních svítidlech Artemide s Hynkem Medřickým 1. díl

Máte rádi světlo? Rádi byste si pořídili nějaké svítidlo do domácnosti a nevíte, jak na to? Ztrácíte se v široké nabídce a nejste si jisti, které světlo je pro Váš interiér to pravé? Čtěte dál! Svět bydlení pro Vás pořídil velice zajímavý rozhovor s Hynkem Medřickým ze společnosti Artemide Praha, který Vás jistě zaujme a zodpoví mnoho Vašich otázek. Hynek Medřický, který se zabývá prodejem unikátních svítidel italské značky Artemide, se především soustředí na tvorbu návrhů na rozmístění svítidel v interiéru. Svět bydlení se zajímal o jeho zkušenosti, rady a tipy.
 

Jian (Custom), Artemide Praha

Jaké byly Vaše začátky? Jak jste se ke svému oboru dostal?  roce 1993 jsem se vrátil z vojny. V časopise Domov, což byl tehdy jediný časopis o bydlení, který vycházel, se objevil inzerát: „Helios Brno hledá obchodní zástupce“. Odpověděl jsme a začal jsme prodávat světla Helios. První zakázka byla videopůjčovna, druhá pohřební služba, třetí zakázka bylo zlatnictví, potom další zlatnictví… Dál už to běželo samo a už jsem to ani nepočítal. V roce 2002 jsme otevřeli showroom výhradně pro značku Artemide. Do té doby, od roku 1993 do roku 2002, jsme pracovali snad se všemi značkami svítidel, které byly tehdy na trhu. Měli jsme jeden obchod v Mostě, druhý v Ústí nad Labem a třetí, ten nejmenší, byl v Praze na Chodově. V roce 2002 jsme otevřeli tento obchod Artemide v Sázavské ulici. Nejdříve jsem si myslel, že zde budu trávit jeden den v týdnu, potom jsem to prodloužil na dva dny v týdnu, na tři dny v týdnu…. Strašně mě to bavilo. Lidé za námi vždy přicházeli s představou, která nebyla ideální. Měli špatnou představu o tom, jaká svítidla by měli zvolit a kolik by si jich měli pořídit. Měli ale jasnou představu o tom, co by jim svítidla měla splnit.

 Gaku (Custom) Artemide Praha
Jak jste k těmto požadavkům přistupovali?
My jsme jim jejich představy vždy naplnili. Možná jsme někdy jejich představy dokonce i překonali, a to všechno s pomocí svítidel, která jsme tu měli. Ta svítidla jsme znali a čím častěji jsme je instalovali do interiérů, tím více jsme viděli, že jich může být méně a méně. Když se ohlédnu do roku 2003 nebo 2004, dnes bych ty interiéry navrhnul zase trošku jinak. Nainstaloval bych tam o něco méně svítidel než tehdy.
 
Jak se dařilo Vašemu obchodu? Jak se vyvíjela Vaše nabídka?
V roce 2005 jsme doplnili nabídku Artemide značkou Ingo Maurer. Svítidla od Artemide jsou krásná, ale nejsou odvážná, chybí jim jakási třešnička na dortu. Chtěli jsme doplnit naší nabídku o svítidla, na která by se lidé rádi dívali. O svítidla, která by krásně doplňovala naší nabídku Artemide. O svítidla, která jsou krásná, i když nesvítí. A to je právě Ingo Maurer! S Ingo Maurerem, který slaví letos v dubnu 77 let, jsem se osobně setkal několikrát. Nápady, které zrealizoval, i ty, které ještě nezrealizoval, jsou úžasné. Jsou to nádherné kusy, jedno světlo hezčí než druhé. Člověk si k nim vytvoří vztah. My na to upozorňujeme i na webových stránkách www.ingo-maurer.cz: „Pozor, varování – na těchto svítidlech se mohou stát lidé závislí!“
 Samurai (Custom), Artemide Praha
Stává se to? Máte takovou zkušenost?
Vždy, když k nám přijde zákazník a říká, že se mu líbí nějaké svítidlo od Ingo Maurera, mu říkám, že ho musím varovat. „Jakmile si pořídíte jedno takové svítidlo, budete chtít další a další a leze to trošku do peněz!“ Potom sem k nám zákazníci chodí a vzpomínají: „Když jsme si kupovali to první…, no vidíte, a už si jdeme pro třetí….“ Dokonce mi jeden pán napsal, že je mu líto, že už nemá žádné další místo, kam by si mohl umístit další světla, a že mu bylo potěšením s námi spolupracovat. Takovéto zprávy a zpětné vazby mi velice pomáhají v boji s lidmi, kteří sem přicházejí se špatnou představou. Opravdu musím někdy se zákazníky bojovat a přesvědčit je o tom, že mi nejde o to světla prodat v co největším množství, ale že chci, aby to měli doma hezké. Hlavně mi jde o to, abych naplnil jejich představu. S našimi světly se to daří!
Mohlo by Vás zaujmout!
Jsou mezi svítidly některá ta nejlepší? "Ano, svítidla Artemide!" říká odborník na osvětlování interiérů Hynek Medřický. 2. díl seriálu
 
Jak je to se svítidly? Podléhají také nějaké módě?
Když se ohlédnu tak 5 let zpátky, vidím, že technický pokrok ve svítidlech je obrovský – zejména ve zdrojích. Důležitý je rozdíl mezi svítidly moderními a designovými. Moderní svítidla podléhají vždy nějakému trendu. Např. jeden rok je moderní modré stínítko, druhý rok je moderní žluté. Designové svítidlo toto neřeší. Designér navrhuje svítidlo i několik let a když se mu to povede, vznikne svítidlo, které přežije generace. V takovém případě mluvíme o designovém svítidle. Takové světlo pak překonává veškeré módní trendy. Co se týče módních vln, svítidla jim samozřejmě také podléhají. Módní trendy se většinou rodí v Itálii. Mám tu zkušenost, že co se v Itálii jeden rok objeví, za rok za dva se to objeví v komerčním prodeji a v Čechách se poptávka objeví za tři, čtyři roky. Před pěti lety začala móda lesklých povrchů svítidel – chrom.  U nás stále zákazníci chtějí matný povrch. Módní trendy se neustále opakují. Na konci 70. let a na počátku 80. let se vyráběla všechna svítidla černá, matná černá. Stříbrná svítidla, jsou dnes populární, ale opět se nám vrací černá, tentokrát lesklá.
 Ysmen (Custom) Artemide Praha
Setkal jste se osobně s Ingo Maurerem, pohybujete se v oboru již mnoho let. Jak vlastně probíhá zrod takového designového svítidla?
K tomu mám krásnou historku ke svítidlu Luxury Pure. Luxury Pure je svítidlo, které stojí 50 tis. Kč, je 180x180 cm veliké. Prvotní nápad Ingo Maurera byl vytvořit svítidlo, které když se umístí do prostoru, vytvoří spolu s jedním kusem nábytku dojem plně zařízeného pokoje. Svítidlo mělo být tak levné, aby si jej mohl koupit úplně každý. Název toho svítidla byl Luxury Poor – „chudý luxus“. Byl vyroben první prototyp, druhý prototyp, … Postupně se svítidlo vylepšovalo. U posledního prototypu, který už byl připraven jít do výroby, se zjistilo, že se cena tolikrát znásobila, že bude nutné změnit název svítidla. Z Luxury Poor se tak stalo Luxury Pure – „ryzí luxus“
 
 Luxury Pure, Artemide Praha

Nenechte si ujít druhý díl rozhovoru, ve kterém si s Hynkem Medřickým budeme vyprávět o svítidlech Artemide a Ingo Maurer, který výjde již brzy.

Zaujala Vás svítidla Artemide? Potřebujete poradit s výběrem či rozmístěním svítidel? Více na www.artemide.cz
 
Info, foto: Hynek Medřický, Artemide showroom Praha,www.artemide.cz
ab
ab
ab
ab
ab