Kategorie

Rostliny bez námahy II. – Fíkus

Vhodný druh fíkusu pro podmínky našeho bytu či domu může výrazným způsobem dotvořit náš interiér a pokud mu dopřejeme dostatek prostoru, může se stát soliterní rostlinou s výškou až několika metrů.

Z fíkusu nám může při správné péči vyrůst košatý keř
Celkem existuje až 200 druhů této rostliny, jsou to původem stromy, keře, liány či epifyty s velmi rozmanitým olistěním.

Náš benjamínek

Do bytu zvolíme například druh ficus benjamina pocházející původně z tropické Asie, hlavně z Indie, kde dorůstá výšky stromů s velkou korunou. Rovněž v bytových podmínkách se za rostlina odvděčí bohatým růstem. Menší rostliny lze umístit na stolky, vzrostlé potom do větších místností či hal. Uvedený druh má kožovité listy dlouhé přibližně 5 cm a široké 2 cm. Rostlina není příliš náročná na teplo a snáší dobře i ústřední topení. Optimální zimní teploty jsou 14–25 °C, letní teplota může být vyšší. Ficus benjamina  snese i ojediněle výkyvy teplot, nižší teploty i krátkodobě nedostatečnou péči. Nemá zvláštní požadavky na vzdušnou vlhkost. Zálivku rostliny uzpůsobíme teplotě místnosti, v době růstu a v létě je vydatnější, v zimě, zejména za nižších teplot, je méně vydatná, protože za nižších teplot bychom rostlinu vydatnou zálivkou mohli zahubit. Rostliny od jara a zejména v letním období přihnojujeme organickými hnojivy.

Strom nebo keř?

Mladé rostliny přesazujeme každoročně a snažíme se co nejméně poškodit kořenový bal. Starší pravidelně za dva až tři roky a vzrostlé exempláře při rozpadu původní nádoby. Novou nádobu vybíráme pouze o málo větší. Sadíme do směsi listovky, rašeliny, pařeništní země, drnovky a písku. Rostlinu lze dobře tvarovat řezem, holé rostliny bez listů seřízneme, abychom dosáhli zahuštění a keřovitého tvaru, další variantou je pěstování rostlin s vysokým kmínkem. Množíme řízkováním v průběhu celého roku (nejlépe v lednu a únoru). V létě lze rostlinu letnit. Květináče zapustíme do země, usadíme na slunném stanovišti a listy občas omýváme. Do bytu přeneseme v půli září na původní stanoviště.
ab
ab
ab
ab
ab