K tomu slouží kromě záclon a závěsů i rolety, žaluzie či markýzy. Protože ovlivňují estetický dojem, kterým bude okno působit nejen v interiéru, ale i v exteriéru, neměli bychom vybírat pouze podle účelu a ceny, ale také podle vzhledu.
Rolety
Rolety představují nejznámější a dříve velmi častý způsob zastínění oken. S nástupem žaluzií se zdálo, že jsou jejich dny sečteny, kdo by také plakal za stále padajícími a poruchovými roletami. Jenže se ukázalo, že žaluzie se nehodí do každého typu okna a nebo se prostě každému nelíbí, a protože za uplynulá léta prošly výraznou proměnou, jsou tu dodnes a lze si vybrat z mnoha vzorů i typů. Mohou být klasické s pružinovým mechanismem nebo ovládané nekonečným řetízkem. Stoupenci technických vymožeností jistě ocení rolety ovládané elektromotorem i s dálkovým ovládáním. Tkaniny jsou kvalitní, stálobarevné, netřepivé, antistatické a vybírat lze i z množství barevných odstínů a vzorů. Pokud se nám však žádný nehodí, nevadí, vyměnit textilii tak, aby ladila s interiérem, zvládne i průměrně zručný laik.
Screenové rolety
Alternativou jsou také tzv. screenové rolety, kterými perfektně zastíníte velká okna nebo moderní hliníkové pergoly, ale také se ochráníte proti větru a otravnému hmyzu. Díky speciální PVC látce chrání i proti dešti. Pokud si rádi hlídáte své soukromí, stáhnete screenové rolety. Umožňují výhled do okolí, ale zvenku vidět není. Screenové rolety se ovládají pomocí dálkového ovladače stiskem jediného tlačítka, podobně, jako například lamely bioklimatické pergoly PLACEO.
Horizontální žaluzie
Horizontální žaluzie patří mezi nejlacinější způsoby zastínění a osvědčily se především v oknech panelových domů, která mají dvojitá skla. Žaluzie vložené mezi ně se méně špiní a okna velmi dobře vypadají. U špaletových oken je použití horizontálních žaluzií problematičtější, neboť je musíme umístit buď na jednotlivá křídla oken nebo přímo před okna do interiéru. Je ovšem třeba je pravidelně pracně čistit a v případě zavěšení před okna je nutné počítat i s jejich nižší účinností, neboť čím vzdálenější jsou žaluzie od okna, tím méně světla a tepla pohlcují. Pokud jde o materiál, nejčastější jsou hliníkové s širokou paletou barevných odstínů. Mezi luxusní typy horizontálních žaluzií patří dřevěné a bambusové. Mají příjemný vzhled, výborné užitné vlastnosti a lze je použít dokonce i do koupelen. Kromě stínění oken mohou sloužit i jako předěl místnosti.
Vertikální žaluzie
Zpočátku byly tyto žaluzie používány spíše v administrativních budovách, ale doba se změnila a dnes nacházejí své uplatnění i v bytech. Vertikální žaluzie jsou jakýmsi propojením horizontálních žaluzií a závěsů, neboť vnášejí do místnosti útulnost klasického textilu, ale nechytá se na ně prach, snadno se ovládají a dobře udržují. Vyrábějí se z PES, bavlny, PVC, Screenu, hliníku i ze skelného vlákna, jsou stálobarevné, často s nehořlavou úpravou, čistí se ultrazvukem nebo se dají omývat. Mezi nejoblíbenější patří stále světlé odstíny s jemným akcentem barev korespondujících s bytovým zařízením třeba jen v několika lamelách. Vyrábí se také speciální jemně perforované žaluzie do místností s počítači.
Zastínění zimních zahrad a balkónů
Jestliže si chceme v bytě či domě zařídit zimní zahradu, je nutné ji také kvalitně zastínit, a to zevnitř nebo vně. Vnější stínění je nákladnější, než vnitřní a nelze ho použít, když napadne větší vrstva sněhu. Nejčastějším venkovním typem jsou hliníkové rolety nebo látkové markýzy, které lze ovládat snadno elektromotorem s přídavným senzorem intenzity slunečního svitu. Je možné vybírat i z atypických tvarů. Jako vnitřní stínění se často používají žaluzie do střešních oken nebo plisé, jehož výhodou je velká tvarová variabilita, a také látkové rolety s bočním vedením. Markýzy slouží i k zastínění nekrytých balkónů, které pak lze používat nejen při pěkném počasí, ale i v dešti.