Kategorie

Rolety, žaluzie, markýzy - jak nejlíp stínit okna?

Rolety, žaluzie, markýzy - jak nejlíp stínit okna?
Okna vpouští do našich obydlí světlo a čerstvý vzduch. I slunečních paprsků a tepla je však někdy příliš, vždycky se proto hodí okna zastínit. Z čeho můžete vybírat?
K tomu slouží kromě záclon a závěsů i rolety, žaluzie či markýzy. Protože ovlivňují estetický dojem, kterým bude okno působit nejen v interiéru, ale i v exteriéru, neměli bychom vybírat pouze podle účelu a ceny, ale také podle vzhledu.

Rolety

Rolety představují nejznámější a dříve velmi častý způsob zastínění oken. S nástupem žaluzií se zdálo, že jsou jejich dny sečteny, kdo by také plakal za stále padajícími a poruchovými roletami. Jenže se ukázalo, že žaluzie se nehodí do každého typu okna a nebo se prostě každému nelíbí, a protože za uplynulá léta prošly výraznou proměnou, jsou tu dodnes a lze si vybrat z mnoha vzorů i typů. Mohou být klasické s pružinovým mechanismem nebo ovládané nekonečným řetízkem. Stoupenci technických vymožeností jistě ocení rolety ovládané elektromotorem i s dálkovým ovládáním. Tkaniny jsou kvalitní, stálobarevné, netřepivé, antistatické a vybírat lze i z množství barevných odstínů a vzorů. Pokud se nám však žádný nehodí, nevadí, vyměnit textilii tak, aby ladila s interiérem, zvládne i průměrně zručný laik.

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie patří mezi nejlacinější způsoby zastínění a osvědčily se především v oknech panelových domů, která mají dvojitá skla. Žaluzie vložené mezi ně se méně špiní a okna velmi dobře vypadají. U špaletových oken je použití horizontálních žaluzií problematičtější, neboť je musíme umístit buď na jednotlivá křídla oken nebo přímo před okna do interiéru. Je ovšem třeba je pravidelně pracně čistit a v případě zavěšení před okna je nutné počítat i s jejich nižší účinností, neboť čím vzdálenější jsou žaluzie od okna, tím méně světla a tepla pohlcují. Pokud jde o materiál, nejčastější jsou hliníkové s širokou paletou barevných odstínů. Mezi luxusní typy horizontálních žaluzií patří dřevěné a bambusové. Mají příjemný vzhled, výborné užitné vlastnosti a lze je použít dokonce i do koupelen. Kromě stínění oken mohou sloužit i jako předěl místnosti.

Vertikální žaluzie

Zpočátku byly tyto žaluzie používány spíše v administrativních budovách, ale doba se změnila a dnes nacházejí své uplatnění i v bytech. Vertikální žaluzie jsou jakýmsi propojením horizontálních žaluzií a závěsů, neboť vnášejí do místnosti útulnost klasického textilu, ale nechytá se na ně prach, snadno se ovládají a dobře udržují. Vyrábějí se z PES, bavlny, PVC, Screenu, hliníku i ze skelného vlákna, jsou stálobarevné, často s nehořlavou úpravou, čistí se ultrazvukem nebo se dají omývat. Mezi nejoblíbenější patří stále světlé odstíny s jemným akcentem barev korespondujících s bytovým zařízením třeba jen v několika lamelách. Vyrábí se také speciální jemně perforované žaluzie do místností s počítači.

Zastínění zimních zahrad a balkónů

Jestliže si chceme v bytě či domě zařídit zimní zahradu, je nutné ji také kvalitně zastínit, a to zevnitř nebo vně. Vnější stínění je nákladnější, než vnitřní a nelze ho použít, když napadne větší vrstva sněhu. Nejčastějším venkovním typem jsou hliníkové rolety nebo látkové markýzy, které lze ovládat snadno elektromotorem s přídavným senzorem intenzity slunečního svitu. Je možné vybírat i z atypických tvarů. Jako vnitřní stínění se často používají žaluzie do střešních oken nebo plisé, jehož výhodou je velká tvarová variabilita, a také látkové rolety s bočním vedením. Markýzy slouží i k zastínění nekrytých balkónů, které pak lze používat nejen při pěkném počasí, ale i v dešti.
ab
ab
ab
ab
ab