Kategorie

Rekonstrukce chalupy: ložnice jako bonus, 3. díl seriálu

Třetí díl seriálu bude poněkud optimističtější – některé místnosti jsou již obyvatelné. Shlédněte další průběh a postup rekonstrukce…
 

Jedna bitva válku nevyhrává

Prožili jsme veškeré bourání a přežili prach, hluk i občasné nepříjemnosti. Veškeré komplikace vyřešili k naší spokojenosti. A získali jsme krásnou novou místnost s druhou koupelnou tam, kde dříve byly jen složená prkna, sněhové řetězy a další nezbytnosti, pro které se na půdě vždy najde místo.
Pak jsme z té krásné místnosti otevřeli dveře na chodbu a rozhlédli se kolem. A zjistili, že pokud jsme z druhé poloviny patra někdy chtěli vytvořit obytné místnosti, není na co čekat. Protože jinak bychom všechen prach a nepořádek uklízeli dvakrát. Zhluboka jsme se nadechli a pustili se do toho. Z jediné ložnice, která v patře byla, všechny peřiny snesli do nižšího patra, do místnosti za dvěma dveřmi a doufali, že tam bude vše v pořádku. Nábytek jsme rozstěhovali do místností po domě podle velikosti a užitnosti.
 

Z jedné ložnice tři

Z technického hlediska rekonstruování půdních prostor šlo o to, aby místo dosavadní jedné ložnice byly ložnice tři. Vzhledem k tomu, že se jedná o hrázděný dům, bylo třeba brát ohled na trámoví, které je nosné jak pro zdi, tak pro samotnou střechu. Ložnice se nacházely částečně přímo pod střechou - nad nimi je ještě jedno patro půd. Ano, dům je opravdu velký.
Potřebovali jsme tedy zbourat několik nenosných zdí a postavit nové příčky. Nejsložitější to bylo v případě dvou ložnic  s francouzskými okny, neboť pro příčku neexistovala podpora v přízemí. Bylo tedy potřeba vložit "I" překlad a teprve na něj příčku postavit.
 

Ložnice potřebuje čistý interiér

Debata se vedla i o podobě střechy - šindele jsou sice krásné, ale pod nezaizolovanou střechou by se v zimě špatně spalo. Ložnice jsme tedy izolovali zevnitř. Extra lahůdka to byla v ložnici se třemi okny vzhledem k tomu, že se téměř celá nachází v arkýři. Řemeslnící si s tím ale poradili skvěle a ložnici ponechali její charakteristický pyramidovitý tvar. Bohužel v té době jsem neměla k dispozici přírodní konopné izolace, které by skvěle doplnily přírodní materiály domu (dřevo, kámen, cihla). Sáhli jsme tedy po skelné vatě. Složení střechy pak vypadá následovně - směrem zevnitř ven: dřevěné palubky napuštěné včelím voskem - parozábrana - izolace - parozábrana - šindele - eternit.
 
 
Zdi jsme nechali čistě bílé - v kombinaci se starými, tmavohnědými trámy to vypadá velmi dobře a světlé dřevo ve stropě neruší. Podlahy byly odizolovány hlavně kvůli hluku. Na dřevěné trámy, které byly v tomto případě mnohem blíže u sebe, se položila jen jedna vrstva palubek, ta byla nalakována. Okna z vakuových skel byla dělaná míru, neboť místa mezi trámy není mnoho a rozhodně se nejedná o standardní rozměry. Francouzská okna a dveře jsou z jednoho řetězce pro kutily - protože jsme je stavěli od začátku a nejednalo se o ztížené podmínky, mohli jsme si dovolit v tomto případě ušetřit.
 

Tentokrát jsme na okolní prostory nezapomněli

Pustili jsme se také do chodby. Zbrousili starou dřevěnou podlahu a pro tu krásu starých, ošlapaných prken ji zachovali. Opravili strmé schodiště, které vede těsně pod střechu. V nejhořejší půdičce položili izolace a podlahu z dřevotřískových OSB desek. Zavedli jsme tam elektřinu - světlo a 1 zásuvku. Zachovali jsme tak půdu, která by v každém větším domě měla být. A kočkám, které z dobré poloviny tvoří naší rodinu, tak vytvořili ideální odpočinkové místo.
Do komína jsme zasadili nová dvířka a komín po celé délce znovu omítli. A pak nás čekal úklid celého patra. To už byla radost, protože všude kolem nás byly krásné nové prostory, které voněly dřevem a z oken byly překrásné vyhlídky.
 
Nezkalená radost trvala až do momentu, ve kterém jsme otevřeli dveře do jedné z ložnic v přízemí.
 
ab
ab
ab
ab
ab