Regulační ventily – schůdná cesta k teplu a úsporám, II. část
288
Každá úspora spotřeby tepelné energie na vytápění se markantně projevuje na výši úhrad za topení. Uvážíme-li, že ročně protopíme přes 200 dní, má určitě cenu o tom přemýšlet.
Instalace termostatických ventilů (TRV) spolu se zavedením speciálních armatur v páteřním rozvodu ústředního topení umožňuje jednotlivým nájemníkům regulovat teplotu v místnosti nastavením otočné hlavice. Ta udržuje zvolenou teplotu automaticky i v době nepřítomnosti nájemníka.
Důležitým krokem pro úspěšnou regulaci tepla je i osazení a následná opakovaná kontrola odvzdušňovacích ventilů na každém radiátoru
Využití termostatických regulačních ventilů
Tato možnost nabízí větší komfort užívání bytu, neboť odpadá nepohodlí z přetápění nebo nedotápění místnosti. Zároveň dochází k úsporám nákladů na vytápění. Průměrná úspora nákladů na vytápění dosahuje až 15–20 %. Návratnost investice je přibližně 1,5 roku.
V případě instalace spolu s indikátory topných nákladů, které umožní rozúčtovat finance na vytápění spravedlivě mezi jednotlivé uživatele a tyto motivují k hospodaření, jsou dosahovány úspory až 35 %.
S ohledem na skutečnost, že termostatická hlavice automaticky reaguje na změny teploty v místnosti a přivírá či otvírá ventil podle potřeby, nedochází k jejich zarůstání, jak k tomu dochází u klasických radiátorových kohoutů. Životnost kvalitních, správně nainstalovaných termostatických ventilů se pak odhaduje na minimálně 25 let.
Regulační ventily s otočnou kuželkou
Regulační ventily s otočnou kuželkou představují vynikající příklad moderní a inteligentní techniky. Za použití standardních provedení je rozsah použití podobný jako u „normálních“ zdvihových ventilů, ale je zde velký potenciál pro zvláštní aplikace. Patentovaná konfigurace kuželka–sedlo zamezuje jinak běžnému momentu utržení z klidu a garantuje měkké otevírání bez utržení a vysoký regulační poměr.
Moderní radiátory se zabudovanou termostatickou regulací
Nastavte si parametry v PC
Vhodnou regulaci vytápění si lze vypočítat a nastavit i doma pomocí některého z dostupných programů. Na trhu je například nabízena poslední verze programu Ventily 2004, který vytvořila společnost LDM z České Třebové.
Tento výpočtový program slouží k určení průtoku ventilu (Kvs, Cvs), kontrole parametrů navrženého ventilu, návrhu optimální jmenovité světlosti, případně návrhu vhodné armatury ze sortimentu LDM. V březnu 2005 byla uvolněna nová verze programu Ventily 2004.7, která obsahuje databázi armatur rozšířenou o nová provedení ventilů a pohonů.
Komplexní i mobilní řešení
Moderní doba potom přináší i v rámci regulace tepla v našich domovech hodně revolučních prvků. Jednou z mnoha firem, která nabízí skutečně komplexní řešení i pro bytové podmínky je společnost Landis & Strefa, zabývající se zejména produkty Siemens. Součástí její nabídky jsou jednotlivé regulátory i celé systémy, včetně služeb s tím spojených. Jedná se zejména o poradenství, projekční práce, dodávky zboží a aplikační software. Společnost se zabývá mimo jiné právě i technologií rodinných domů a na trhu je známá i z oblasti dálkových rozvodů tepla a integrace třetích systémů.
Detail spodního připojení radiátoru
Topení po telefonu
Další zajímavou nabídku můžete mít od společnosti Level, která dodává na náš trh velmi účelné zařízení umožňující samočinný přenos informací po síti GSM. Dodávaná zařízení umožňují efektivně využívat rozsáhlých předností mobilní sítě k přenosu technologických informací z místa. V příchozím směru lze tento výrobek využít pro dálkové ovládání spotřebičů, například zapínání vytápění.