Kategorie

Realitní kancelář zvolte s rozmyslem

Realitní činnost je v první řadě služba. Využívá ji ten, který nemá dostatek času, aby vše vyřizoval sám, případně se v poměrně složité problematice prodeje nemovitosti dostatečně neorientuje. Pomoc profesionála nám může ušetřit řadu starostí a času.
Prvním krokem k úspěchu je výběr realitní kanceláře. Neexistuje jednoznačná rada, jak rozpoznat solidní realitní kancelář od podvodníků a zlatokopů. Můžete se však alespoň pokusit o správný výběr na základě několika kritérií.
 

Doporučení a pověst firmy

Mezi nejdůležitější stimuly, proč vybrat právě tuto realitní kancelář, jsou reference vašich známých a rodinných příslušníků. Není lepší reklama než spokojený zákazník.

Doba působení na trhu

Dá se předpokládat, že realitní kancelář s dlouhou historií působnosti bude mít větší zkušenosti a propracovanější servis nežli právě začínající kancelář. Větší firmy mají také větší možnosti inzerce a reklamy.
 

Sídlo firmy

Vydejte se do kanceláře firmy osobně a uvědomte si, jaký dojem na vás sídlo firmy udělalo. Mnohé realitní kanceláře, respektive realitní makléři, nemají ani vlastní kancelář a veškeré obchody provádějí z domu. Nemusí to být jistě znamení, že je to podvodník, ale je nasnadě pochybovat o praxi makléře a profesionalitě služeb, které nabízí.

Otevírací doba a počet uskutečněných obchodů

Při návštěvě kanceláře si všimněte, jakou má otevírací dobu. Zdali pracují pouze příležitostně nebo se jedná o pravidelnou pracovní dobu. Není na škodu se rovněž informovat, kolik realitní kancelář uskuteční ročně obchodů, na jakou oblast se specializuje, případně na jaký typ nemovitostí.

Profesionalita realitního makléře

Realitní kancelář by vám měla práci při prodeji nemovitosti usnadnit. To však bude možné jen za předpokladu, že vybraný realitní makléř je znalý právní problematiky prodeje nemovitostí. Začínající „amatér“ vám může, byť i nechtěně, způsobit velké nepříjemnosti ať již časového nebo i finančního rázu. Trvejte tedy na tom, abyste se dozvěděli, jakým způsobem bude celý obchod probíhat a jaké služby realitní kancelář zajišťuje.
 

Zprostředkovatelská smlouva

Pokud se rozhodnete prodat svoji nemovitost přes realitní kancelář, stanovte si smluvené podmínky do zprostředkovatelské smlouvy. Tyto smlouvy jsou výhodné jak pro realitní kancelář, tak pro klienta. Pravidla jsou jasně definována a v případě prodeje nemůže dojít k pochybám, jaká bude cena nemovitosti, provize, doba, do kdy se může nemovitost nabízet a na jaké služby má klient nárok.
ab
ab
ab
ab
ab