Kategorie

Raiffeisen Styl: Kuchyně tvoří domov

Kuchyně patří k nejsložitějším částem zařízení interiéru bytu. V kuchyni se setkávají veškeré rozvodné sítě, jako je voda, plyn, elektřina, odpady a někdy i televizní anténa. Proto je nutné mít vymyšlené základní dispoziční řešení kuchyně již před započetím veškerých prací na rekonstrukci.

Nejdříve je dobré si rozmyslet, jak vlastně chceme kuchyň využívat – např. na kuchyň pro velkou rodinu jsou kladeny daleko vyšší nároky z hlediska prostoru a zařízení, než na kuchyň pro svobodného mladého muže. Našim požadavkům potom přizpůsobujeme velikost a způsob uspořádání prostoru.

• Kuchyně podle Evy Heyworth

Předejděte komplikacím Dalším základním kritériem při řešení prostoru kuchyně je, kolik času obvykle v kuchyni trávíme. Někteří z nás věnují vaření pouze minimum času, někdo naopak často a rád vaří a někdo občas zve i přátele. Funkčnost a dobré uspořádání kuchyně má své zásady, ale vždy musí být šito na míru našim potřebám. Díky těmto kriteriím patří kuchyň k poměrně finančně náročnému zařízení. Proto je při jejím řešení vhodné oslovit odborníky. Ti mají většinou daleko více zkušeností a znají základní pravidla pro její dobré fungování. S nimi potom konzultujeme naše představy a požadavky, a teprve na základě této spolupráce může vzniknout velmi dobře fungující a uspořádaný prostor pro vaření

Prioritou jsou potřeby Jednou za základních věcí je volba stylu kuchyně. V dnešní době se kuchyně daleko více propojuje s obytným prostorem – jídelnou či obývacím pokojem a proto je třeba vybírat kuchyňský nábytek v souladu s ostatním zařízením bytu. Také volba materiálu a povrchu podlah hraje důležitou roli. Někdy až příliš široký výběr kuchyní na našem trhu nám úkol příliš neusnadňuje. Zde je opět dobré dát na radu architekta, který dokáže propojit jednotlivé části a to jak po funkční, tak i po estetické stránce. Při volbě velikosti, materiálu nebo výsledného vybavení kuchyně mohou být poměrně omezujícím faktorem i finance. Vždy je však lepší zvolit velikost naší kuchyně na základě našich potřeb, protože například vnitřní vybavení, které může stát až třetinu z celkové ceny kuchyně, se dá dokoupit později. Většina studií nabízí poměrně širokou škálu různých typů kuchyní, které se liší nejen stylem a materiálem, ale také různými technickými detaily. O výsledné ceně tedy rozhoduje nejen velikost a vybraný model kuchyně, ale také celková technická propracovanost jednotlivých součástí.

• Kuchyně podle ADR

Cena není to hlavní Pokud přímo netoužíme mít kuchyň vybavenou nejmodernějšími technologickými prvky, můžeme stejného výsledného estetického dojmu dosáhnout i za mnohem nižší cenu. Ideální je, když se nám podaří najít model, který má požadovaný vzhled a správný poměr ceny a kvality. Také zde nám může pomoci architekt, který má jistě širší přehled a reference o tom, co náš trh nabízí. A jak si vybrat kuchyňské studio? V první řadě nás musí zaujmout alespoň něco z jeho nabídky či prezentace. Nabízené modely by měly odpovídat našim finančním možnostem, ale také technickým požadavkům – je dobré si vyslechnout prodejce, vyzkoušet si na místě funkčnost otevírání dvířek, zásuvek atd. a prohlédnout si pečlivě detaily zpracování materiálu. Pro inspiraci samozřejmě můžeme navštívit i prodejny s dražšími modely. Dnes je možné koupit kuchyň v ceně desítek či stovek tisíc korun, ale jsou také studia, kde kuchyňský nábytek stojí i více než milion. Tady skutečně záleží jen na našich nárocích a možnostech.

• Kuchyně podle Evy Heyworth

Dobrý prodejce je základ Při výběru bychom kromě kvality nabízeného zboží měli také hodnotit celkový přístup prodejců. Musíme si uvědomit, že stejně jako v případě architekta jim dáme naši důvěru, že vše zařídí k naší spokojenosti. To se týká nejen samotné objednávky, ale i montáže a případných pozdějších reklamací. Podstatnou součástí kuchyně jsou také spotřebiče. V každém dobrém kuchyňském studiu by neměl chybět odborník, který nám poradí s jejich výběrem. Na náš trh jsou dodávány spotřebiče od mnoha výrobců a v různých cenových kategoriích. Zde opět musíme najít rovnováhu mezi našimi požadavky a cenou. Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší vybírat u dražší značky z levnějších modelů, než u levnějšího výrobce z modelů dražších. Dražší výrobci většinou i u levných modelů mají technicky dokonalejší zpracování, a to za velmi podobnou nebo stejnou cenu jako u drahých modelů výrobci levnější.

Simona Černá, M.A.
ab
ab
ab
ab
ab