Kategorie

Pusťte do koupelny jaro

Designové novinky v oblasti koupelen, toalet a dalších podobných míst jsou v letošním roce takovým menším pokračováním loňských trendů.
Všeobecně směřují tvůrci a návrháři k tomu, aby z koupelen zmizel chlad a smutek a vykvetlo v nich jaro a optimismus. Vše souvisí se stále větší oblíbeností tzv. wellnes life (zdravého a klidného životního stylu), který nemá rád studené a neosobní prvky.

Žluté a oranžové odstíny prozáří a zateplí koupelnový prostor

Začínáme od podlahy

Pokud koupelnu z gruntu rekonstruujete nebo přímo stavíte dávejte snad největší důraz na výběr obkladů. Ty by měly alespoň zčásti obsahovat jásavé a hlavně syté barvy,  přírodní motivy nebo i plastické dekory. Zkrátka všechno, co nás na první pohled rozveselí. I tyto barvy můžete kombinovat s bílou, která by ale neměla rozhodně převládat. Podlahu zvolte ve stejných odstínech jako barevné obkladačky a ty na stěnách mohou mít i různou velikost (např. kombinace menších a větších obdélníků). Velmi působivé je také spojení dvou malých pestrých kachlíků, mezi které nalepíme či namalujeme obrázek s mořským nebo jiným motivem. Takovou kombinací můžete obepnout celou místnost a získáte tím velice efektní „prstýnek“ jako nenáročnou dekoraci. Zvláštní barevná kouzla dokáže vytvářet i mozaika. Tu můžete nechat vyskládat i do trošku staromódnějších tvarů – např. skleněnou do obrazců květin, kruhů a kroužků, kohoutích stop atd. Náročnějším se jistě zalíbí kovová nebo dřevěná mozaika, klasický čtvercový formát mozaiky je v hojné míře nahrazen obdélníkem nebo kosočtvercem. V zásadě je důležité držet se jednoho hesla : čtvercovým kachličkám odzvonilo (používají se výhradně obdélníkové, pokládané na šířku, aby se opticky zvětšil prostor) a v jednoduchosti krásu hledat nelze.

Změnu ano, ale na chvilku

Jestliže nechcete nic bourat, nezačínáte stavět a jen teď přemýšlíte nad tím, jak koupelnu ve jménu jara „oživit“, máte několik možností: – Máte-li v koupelně kachličky jen v jedné barvě – použijte fantazii a trochu je zkombinujte : nalepením speciálních dekorů (v obchodech typu Bauhaus, Baumarkt, Hornbach, OBI a spol., ale i v papírnictví jich najdete celou řadu) nebo namalováním přírodních jásavých motivů – Pokud nemáte to štěstí a vlastníte nějakým způsobem nazdobené či nepravidelně barevné obklady, využijte fantazii alespoň k nákupu umělých květin a dřevin, zejména dřeviny a různé proutky vyzdvihují pro letošní rok designéři jako vhodné doplňky do koupelny, stejně tak se zamyslete nad tím, jak starý a jak in je váš koupelnový závěs, v tomto směru lze vybírat z opravdu širokých nabídek specializovaných obchodů a pamatujte – moderní jsou hlavně květinové a přírodní motivy Důležité je nebát se změn. Jestli nejste v koupelně s ničím spokojeni, vyhoďte z ní všechno, co můžete. Podle finančních či časových dispozic třeba jen část nábytku, doplňků nebo umyvadlo a vyjeďte na nákup. Výprodeje nejsou jen v obchodech s oblečením a vaše koupelna má také právo na nové šaty, nebo aspoň klobouk.
Vhodnými doplňky jsou různé motivy umístěné na kachličkách, stejně jako rostliny umístěné v prostoru
ab
ab
ab
ab
ab