Kategorie

Půda jako skladiště, nebo další prostor k životu?

Půdní prostory odjakživa lákají k uskladňování nepotřebných věcí. Často se z půd stávají kouzelná místa plná starožitného nábytku, starých hraček nebo zaprášených knih. Někdy je však třeba zasáhnout, aby se z půdy nestalo nepřehledné skladiště.

Každý, kdo toto království poznal, ví, o čem je řeč. Tato místa mají svůj nezapomenutelný charakter a své osobité kouzlo.

Půdní vestavby aneb bydlení v podkroví

Půdní prostory, které bývaly po dlouhá léta naprostou samozřejmostí všech domů, začaly být využívány k podkrovnímu bydlení. Pokoje se zkosenou střechou se zkrátka staly hitem. Na úkor půdních prostor, samozřejmě. Půdy jako takové přestaly být potřebné. Hromadění odložených věcí nahradila v mnoha domácnostech racionální představa o vyhazování opotřebovaných či nepotřebných věcí. Ač by mohla být půda v takovém případě chápána jako nevyužitý prostor, není tomu tak.

Půdní prostor jako úložné místo či sušárna prádla

V každé domácnosti čas od času dojde k situaci, kdy je třeba dlouhodobě odložit nepotřebný kus nábytku, dětské kolo, lyže, sezónní oblečení či cokoliv dalšího. V takovém případě je půda tím nejlepším prostorem. Půdní prostory vedle své funkce úložného prostoru mohou být užitečné ale i jinak. Suché a teplé místo, jakým půda bezesporu je, je skvělé například pro sušení prádla. Pokud se ovšem nejedná o prašný prostor a pokud Vám nevadí absolvovat s košem plným mokrého prádla výstup až na půdu…

K sušení bylin je půda ideální

Prostor přímo pod střechou skýtá také ideální podmínky pro sušení bylin, hub či květin. Jde totiž o suchý a stinný prostor, ve kterém dochází k pravidelné výměně vzduchu. Slabý průvan je totiž pro sušení rostlin optimální. Právě sušení nejrůznějších bylin, hub či  semen dává půdám typickou a nezaměnitelnou vůni.

Půdní schody

Cesty, jakými jsou půdní prostory zpřístupňovány, jsou nejrůznějšího druhu. Velkorysým řešením jsou klasické schody vedoucí až na půdu. Vzhledem k tomu, že jde o plýtvání prostorem, se s touto variantou setkáme minimálně. Asi nejběžnějším řešením jsou sklápěcí schody. Umisťovány bývají do chodeb, kde je dostatečný prostor pro vyklopení schodiště. Principem tohoto řešení jsou nejčastěji lehké hliníkové schody, které lze jednoduše vyklopit ze stropu. Plechové či dřevěné víko, které schody ukrývá bývá většinou prakticky opatřeno tepelnou izolací a protipožární vložkou. Projektujete právě svůj nový dům? Nevzdávejte se půdních prostor, určitě se Vám budou v budoucnu hodit.

ab
ab
ab
ab
ab