Kategorie

Psychologie barev aneb jaké odstíny vybrat do interiéru

Psychologie barev aneb jaké odstíny vybrat do interiéru

Většina z nás si zařídí pokoj podle toho, jakou barvu má nejradši. Ale přemýšleli jste nad významem svých oblíbených odstínů? Ukážeme vám, co vám chtějí barvy říct a jak se díky nim budete v interiéru cítit. 

Červená barva 

Červená je barvou vzrušení, ale vzbuzuje také úctu. V člověku vyvolává i fyziologické reakce - zvyšuje pulz, krevní tlak a rychlost dýchání. Také povzbuzuje chuť k jídlu a k sexu, někdy ale pobízí k agresivnímu jednání. Takže s červenou opatrně a spíš jen na doplňky než na celou stěnu. 

Modrá barva 

Modrá symbolizuje především klid. Představuje klidnou vodu, tradici, něhu, věrnost a ženskost. Většina lidí si myslí, že modrá je barva studená a odtažitá, ale opak je pravdou. Do ložnice je naprosto ideální. 

Žlutá barva 

Žlutá znázorňuje slunce a platí jako symbol energie. Najdete v ní kousek naděje a touhu po rozvoji, radosti a rozkoši. Je to veselá barva, která vás zbaví napětí a otevírá nové obzory. Hodí se báječně do pracovny. 

 

Zelená barva 

Zelená představuje přírodu, energii, růst a z toho plynoucí ochranu životního prostředí. Je to barva naděje. Čistá zelená vyjadřuje konzervatismu. Ten, kdo ji má rád, má potřebu zachovat věci tak, jak jsou, a rozhodně nemá snahu je nijak měnit.

Růžová barva 

Růžová barva vzniká smícháním bílé a červené. Bílá barva osvobozuje, červená si jde tvrdohlavě za svým a k vytouženému cíli. V této kombinaci pak najdete volnost a zároveň něžnou energii. 

Bílá barva 

Bílá symbolizuje čistotu, mír, ale také chlad. Proto je dobré ji kombonovat s dalšími odstíny. V extrémním případě může značit nový začátek - však také možná proto jsou zdi nového bytu vždycky bílé - než jim vdechnete vlastní život. 

Černá barva 

Černá, kromě toho, že je moderní, protože je dobře kombinovatelná, je oblíbená hlavně u mladších generací - symbolizuje totiž vzdor, ale také citlivost. Kombinace černé a bílé pak znamená jistý rozpor. V bytovém designu jde o velmi trendy záležitost. 

Štítky:

Barvy
ab
ab
ab
ab
ab