Kategorie

Provoňte svůj domov přírodní krásou

I přes poměrně mírnou zimu si nás za pár týdnů podmaní jaro se svými barvami a vůněmi. Aby nás jarní optimismus neopustil ani doma, můžeme si některé z těch vůní přenést i do interiéru.
I přes poměrně mírnou zimu si nás za pár týdnů podmaní jaro se svými barvami a vůněmi. Aby nás jarní optimismus neopustil ani doma, můžeme si některé z těch vůní přenést i do interiéru.
 

Přírodní vůně především

Vůněmi se lidé obklopovali odnepaměti. Dnes jsme zvyklí spíše na chemické osvěžovače vzduchu a syntetické vůně, ale ne každý je má rád. V takovém případě je možné sáhnout po přírodních druzích. Z východu k nám přišly vonné tyčinky, zprvu využívané především v sortimentu orientálních vůní pro relaxaci. Mají však široké spektrum od výrazných kořeněných až po jemnější ovocné a květové vůně. Pro svou intenzitu nemusí však vyhovovat každému, méně výrazné je takzvané pot pourri, směs z okvětních plátků, sušeného ovoce a bylin. Svůj původ má v Antice. Doslovný překlad pot pourri zní „shnilý hrnec“ a sám o sobě by nás asi nepřesvědčil, že díky jemu bude náš domov krásně vonět. Má však své historické opodstatnění – Řekové, a také Egypťané zakopávali hrnce s čerstvými růžovými květy v létě do země, aby se květy začaly rozkládat a uvolňovat intenzivní vůni. V zimě je pak používali k provonění chrámů i domů. Dnešnímu rozšíření vděčí pot pourri Anglii, kde je začali v 16. století využívat ve velkém zprvu k osvěžení vzduchu ve vlhkých kamenných domech, některé byliny byly využívány také k desinfekci místností při různých onemocněních či epidemiích. Během let zdomácnělo, dodnes existují rodiny, kde se recept dědí z generace na generaci.

Aromalampy

Aromalampy jsou nejen zdrojem příjemných vůní, ale také zajímavým doplňkem interiéru. Do misky můžeme přidat do vody pár kapek vonného oleje nebo tinktury, pro den je vhodná pomerančová vůně, máta či hřebíček, pro večer a noc se hodí levandule a eukalypt, které odpuzují hmyz a navíc mají uklidňující účinky, stejně jako jehličnany, růžové květy a podobně. Pokud nemáme tu správnou vůni v oleji či tinktuře, můžeme si vypomoci i kořením nebo sušenými bylinkami. O Vánocích tak můžeme do vody přidat purpuru, skořici, anýz či badyán, během roku nám k optimismu dopomůže jasmín, pro osvěžení pár kuliček jalovce nebo kousky kůry z citrusů. Aromalampy se zapálenou svíčkou nikdy nenecháváme bez dozoru nebo jen v přítomnosti dětí či zvířat.

 

Dekorativní svíčky

Svíčky se nejčastěji používají na Vánoce, zpříjemnit atmosféru mohou však po celý rok. Díky velké nabídce v různých barvách, velikostech i tvarech jsou vhodným dárkem, ať už parafínové, gelové, z pravého včelího vosku nebo kombinované. Velmi oblíbené jsou dekorativní svíčky, buď balené v ozdobných nádobách, obalené cedrovým či jiným dřevem, kořením, pevnou skořicí nebo květinami, případně se zalitými přírodninami – mušlemi, kaménky, kousky dřeva, květinami, kořením. Zvláštní kapitolou jsou vonné svíčky, které mohou působit i jako osvěžovač vzduchu nebo neutralizovat pachy cigaretového kouře, grilování, výrazných jídel a podobně.

ab
ab
ab
ab
ab