Kategorie

Promyšlené řešení s přívlastkem „ATYPICKÉ“

Novostavba není vždy zárukou spokojenosti. Tak tomu bylo i v případě majitelů trojpodlažního domu na okraji Prahy, kteří se svůj nový domov rozhodli kompletně zrekonstruovat...

Touha po moderním bydlení

Dnes celý interiér vypadá úplně jinak“, uvádí majitel domu, který na začátku neměl žádnou představu o tom, jakým směrem se při rekonstrukci ubírat. Jediné, co bylo jasné, byla vize moderního bydlení, splňující kritérium funkční estetiky. Aby se tato představa zhmotnila do reálních tvarů, ujala se rekonstrukce  zkušená architektka Radka Faltusová společně s výrobcem a dodavatelem nábytku JSJ Šesták interiéry. Rekonstrukce novostavby trojpodlažního domu se zahradou se začala skutečně "od A" a zúčastněným dala dost zabrat. Není se ani čemu divit, vždyť šlo o kompletní výměnu dvou bytových jednotek. Ta první, určená pro babičku, příbuzné či přátelé, se nachází v prvním podlaží a tvoří ji samostatní bytová jednotka o dispozici 2 + kk, se samostatnou předsíni. V horních, dvou podlažích se nachází dalších pět místností. Na prvním, patře najdete obývací pokoj s přímým přechodem na dvě terasy, kuchyň, „denní“ dětský pokoj a malou koupelnu. O podlaží výše jsou pak další dětský pokoj a ložnice rodičů – opět s přímým vstupem na terasu, pracovna a dvě menší koupelny. Takto navržené dispozice zůstaly zachované. Jedinou stavební změnou bylo zbourání příčky v ložnici. Opačně však skončil původní interiér, se kterým se majitel kromě podlah a kuchyně definitivně rozloučil. Všechno ostatní se začalo budovat od začátku.

Nový kabát – nový styl

Při navrhování interiéru, se architektka snažila všechny změny přizpůsobit charakteru uživatelů a realizovat je tak, aby výsledek snažení představoval moderní, příjemný a především harmonický prostor. Za rekonstrukcí stála vize nadčasové modernosti. Tu představoval výběr nábytku s dalším vybavením a pochopitelně vhodné materiálové i barevné řešení. Celé vybavení domu je realizované na míru. „Atypický interiér a náročný zákazník si vyžádali mnoho nadstandardních a promyšlených řešení. Ty se vztahovaly jednak na výrobu atypického nábytku, přizpůsobeného konkrétnímu prostoru, dále výběr kvalitních materiálů, které představují synonymum modernosti a v neposlední řadě volbu barevnosti. K tomu všemu patří i propracované detaily, představující spojení estetiky a funkčnosti.“, vysvětluje Stanislav Šesták, výrobce interiéru.

Čas pro velké změny

V domě prošly kompletní změnou dvě ze čtyř koupelen, včetně obkladů, dlažeb a sanity. Stejný zásah čekal i na původní schodiště, které bylo kompletně odstraněno a nahrazeno novým, ze dřeva a nerezu. Z krbu v obývacím pokoji také zůstalo jenom základní topné těleso, které bylo nově uloženo i obloženo, a to kvalitní žulou. Větší zásah si vyžádala již vzpomínaná ložnice, která vznikla vybouráním příčky mezi dvěma malými místnostmi. „Celé řešení interiéru je moderní, barevně založeno na kontrastu dřeva nebo dýhy, mořené do třešňového odstínu a bílé, krémové barvy. Tento barevný motiv se opakuje v celém domě, a to na skříňkách, komodách, textilních doplňcích a taky na stěnách. Tmavočervený tón architektka vybrala úmyslně jako protiklad ke světlým podlahám. Použité barvy byly potom jenom doplněny jemnými, nevtíravými odstíny čalouněného nábytku.“, dodává Stanislav Šesták. Zvolenému barevnému ladění se vymyká jenom jedna z horních koupelen. Ta byla „oblečena“ do tmavohnědé. Tmavohnědá měla původně zdobit také koupelnu vedle kuchyně, no nakonec byla tato barva nahrazena odstíny červené.

Nadstandardně atypický

Materiálové řešení je zastoupeno především sklem a nerezem. K jejich modernímu a zároveň jednoduchému vzhledu byl vhodně zvolený i styl nábytku a osvětlení. V chodbách se nacházejí vstavěné skříně se spínači osvětlení, pod schodištěm komoda se šuplíky. Praktické vysoké skříně našly své místo také v ložnici a malé komoře. Majitel si nepřál nábytek z laminátu. Na jeho výrobu se tak použila velmi kvalitní dýha. Pro interiér je charakteristické nejen nadstandardní vybavení, ale i jeho maximální funkčnost. V celém domě nenajdete jediný kout, který by nebyl využitý. A to tak, aby v prostoru zůstal zachován pocit volnosti a velkoleposti.

Speciality domu

Každý dům má svá místa, která mu dávají punc jedinečnosti. Výjimkou není ani tato realizace, kde jsme našli hned dvě nestandardní řešení, která nás upoutala na první pohled. První specialitou je pojízdná knihovna, nacházející se v obývacím pokoji. Vznikla na základě požadavků domácích, kteří chtěli svou bohatou sbírku knih uložit „elegantním“ a promyšleným způsobem. Nejdříve vznikl návrh jedné stěny. Pán domu však stěnu odmítnul se slovy, že na své knihy potřebuje mnohem větší prostor. Přání se stalo rozkazem a výrobce nábytku před původní stěnu vyrobil další čtyři pojízdné segmenty. Tímto se prostor pro knihy téměř zdvojnásobil  –  odhadem se do sedmi pevných a čtyř pojízdních segmentů vejde patnáct set knih. Další raritou je pracovna, která je zařízená na způsob staromládeneckého pokoje, kde může pán domu v klidu pracovat i odpočívat. Když se otevřou dveře této místnosti, každého upoutají téměř půlkruhové dveře rohových skříní, vyrobeny z vrstev ohebných překližek v ručně připraveném kopytě, zlisované do požadovaného poloměru. Po dalších výrobních úpravách byly nalakované do krémové barvy, aby se staly dominantou interiéru. Jak prozradil pán Šesták, za těmito atypickými půlkruhy se skrývá velký prostor, kde je možné uložit oblečení do dvou polic a na ramínka.

Zahrada - prostor pro práci i relaxaci

Neodmyslitelnou součástí bydlení je zahrada, ve které byly realizované dvě stavby- krytý bazén a podsklepený altán. Bazén ještě není dokončen, ale už nyní se pyšní svým nádherným roštem, tvořeným z barevně zladěných lamel z exotického dřeva Massaranduba. V zahradě zase dominují nově vydlážděné chodníky a točité kovové schodiště, vedoucí na terasu obývacího pokoje. Velmi působivé je zahradní osvětlení, které má tři podoby: v nízkých nerezových sloupcích po okraji roštu před bazénem, ve vyšších sloupcích na trávníku a jako bodové světla zapuštěná do země. Po setmění se zahrada změní na kouzelné místo s neopakovatelnou atmosférou, která byla vytvořena se stejnou dávkou pečlivosti jako interiér domu. Autor realizace, výroba nábytku: JSJ Šesták interiéry Návrh interiéru a exteriéru: Mgr. arch. Radka Faltusová Foto: Robert Virt
ab
ab
ab
ab
ab