Aktuální rekordní ceny bytů, především těch v Praze, jsou horké téma. Výstavba stagnuje a nabídka je vzhledem k velké poptávce nedostatečná. Jak vypadají konkrétní data? A co vyhlídky do budoucna?
Průměrná cena překročila historickou hranici
Prudce rostoucí ceny rezidenčního bydlení začínají narážet na cenový strop. Cenově dostupných bytů je nedostatek, proto se nová koupě stává pro stále více lidí nedosažitelnou. Nasvědčuje o tom i fakt vyplývající z výzkumu KPMG, že obyvatel Prahy si na průměrný byt vydělává přes dvanáct let, což je nejdéle z celé střední Evropy.
Průměrná cena nového bydlení v Praze se přehoupla přes hranici 80 000 Kč za metr čtvereční, poslední dva měsíce v roce dokonce podle údajů společnosti Deloitte vystoupala na 95 900 Kč. Developerům se vloni podařilo prodat zhruba o 1000 bytů méně než v roce 2016, kdy si lidé koupili 6650 bytů.
Nájemní bydlení, menší byty a stěhování za Prahu
Šplhající ceny vlastnického bydlení vedou ke zvýšování poptávky po bydlení nájemním. Tím pádem se nafukují také ceny nájmů. Průměrná cena za pronájem dvoupokojového bytu v Praze a dalších velkých městech se podle společnosti Fincentrum Reality dostane nad 14 000 Kč měsíčně, u třípokojových až nad 18 000 Kč. Realitní kancelář letos očekává dvacetiprocentní nárůst poptávky po nájmech.
Se stoupající cenou se postupně zmenšuje průměrná velikost bytů. Nyní je tento údaj přibližně 63 metrů čtverečních v Praze i v Brně. Analytik portálu Cenovámapa.org František Brož pro iHned uvedl, že se za poslední tři roky zvýšil podíl bytů s jedním nebo dvěma pokoji na 65 procent všech novostaveb. „Lidé, kteří dříve kupovali třípokojové byty, dnes směřují k menším, dvoupokojovým. Stejně tak ti, kteří poptávali dva pokoje, dnes kupují garsonky,“ vysvětlil Brož.
Dalším důsledkem změn na trhu s realitami je pořizování domů za Prahou, protože bydlení ve městě se stává pro mnohé rodiny nedostupným. Dokládá to také dvacetiprocentní nárůst výstavby kolem Prahy. Tento proces zapřičiňuje tzv. suburbanizaci, tedy odborníky kritizované vylidňovaní městských čtvrtí. Podobný trend je možné sledovat i v případě Brna.
Nekonečné stavební průtahy
Situaci neulehčují ani zdlouhavé povolovací procesy. Postavit nový obytný komplex u nás trvá zhruba deset let, přičemž samotná stavba zabere v průměru dva roky. Nepřívětivým podmínkám se začíná věnovat pražský magistrát. „Vázne to v procesu, který je zdlouhavý a který není moc nakloněný k rychlé výstavbě, také ve stavebním zákoně a také v tom, že máme 22 stavebních úřadů a 22 politických reprezentací, které jsou na jednotlivých úřadech. Musíme se domluvit s Ministerstvem pro místní rozvoj o tom, jakým způsobem změnit stavební zákon tak, aby lhůty, které jsou závazné, ale v současné době nejsou sankciované, byly dodržované. Když se podíváme na celosvětový žebříček, na kterém místě je Česká republika při celém tomto procesu, tak jsme na úrovni kolem Rwandy, na 167 místě – to je skandální. Děláme všechno pro to, abychom proces urychlili," uvedla pro TV Praha primátorka Adriana Krnáčová.
Výhledy do budoucna
Celý koloběh by mohlo usnadnit urychlení povolovacích procesů, což ale není možné změnit ze dne na den. Experti říkají, že by ceny měly letos stagnovat nebo přinejmenším by se mělo zdražování oproti rekordnímu loňsku zpomalit. Spolu se zpřísněním podmínek pro získávání hypoték bude pravděpodobně nadále stoupat zájem o nájemní bydlení. Pomoci by v době pokračující bytové krize mohlo město. Doposud byly veřejné investice do bydlení téměř mizivé a developeři tak mohli ceny dále šponovat. Praha plánuje výstavbu obecních bytů – schváleny jsou zatím dva projekty, 200 nových bytů na Černém Mostě a 300 bytů v Dolních Počernicích. Dále má vytipovaných dvanáct dalších pozemků, kde by městské byty mohly vzniknout.