Příborník byl až do první světové války nedílnou součástí měšťanského mobiliáře. Poté zmizel, abychom se k němu v současnosti vrátili v různých variacích, stylech i materiálech.
Neměnitelné místo příborníku bylo vždy v blízkosti stolu, aby byl snadný přístup k nádobí a příborům. Měly tvar nízkých skříněk, k nimž bylo možno přidat policový nebo prosklený nástavec, případně to byly vyšší skříně se skleněnými vitrínami. Ty byly určeny k vystavení vzácného skla, pravého křišťálu, stříbrného nádobí či porcelánu. Deska příborníku sloužila k servírování všech chodů jídla, ve spodní části bylo uloženo denní nádobí, příbory, ale i ubrusy, prostírání, podložky nebo sváteční servis, používaný jen při výjimečných příležitostech.
Příborník je znovu praktickou částí domácího mobiliáře.
Moderní domácnosti příborník opět sluší
Už v období první republiky se v rámci zjednodušování domácího vybavení příborník vytratil, původní sestavu kuchyňského nábytku nahradila takzvaná kredenc a samostatný mycí stůl. Postupem času však kredenc přestala stačit a i do kuchyně zasáhl sektorový nábytek – ze sestavy spodních a horních skříněk, zpočátku ještě vzájemně propojených zadní stěnou, bylo možné poskládat kuchyni podle dispozic, potřeb a vkusu.
I v moderní domácnosti se uplatní příborník v historickém stylu.
Poslední léta jsou ve znamení návratu k rodinnému stolování, tedy nejen ke společným obědům či večeřím. Důležitá je opět i výzdoba stolu, ke slovu přicházejí různé doplňky – nádobky na olej, ocet, držák na ubrousky, oblíbené jsou speciální snídaňové sety poskládané ve stojáncích. To vše chceme mít při ruce. Tak se opět jako potřebný kus nábytku vrací i příborník, umístěný v jídelně, jídelním koutu nebo v obývacím pokoji.
Dřevo, kov či sklo – nezavrhujte klasiku
A výběr je opravdu široký. Z hlediska konstrukce může jít o nízkou skříňku s několika poličkami na nádobí, nezbytným doplňkem je různý počet zásuvek. Případně může být opatřen jednou či dvěma poličkami nad horní deskou, v nabídce jsou samozřejmě i vysoké příborníky částečně nebo zcela prosklené. Protože bývá často jídelní stůl například v jídelním koutě, může příborník doplnit či v menších domácnostech zcela nahradit servírovací stolek s poličkami a zásuvkami.
Vysoký, částečně prosklený příborník slouží i k vystavení interiérových doplňků.
Pokud jde o materiály, klasikou je stále dřevo s různou povrchovou úpravou, kterou můžeme docílit starobylého, patinovaného nebo přírodního vzhledu, případně dřevěná dýha z domácích či exotických dřevin. V moderních interiérech se uplatní i lamino nebo foliované či lakované MDF desky kombinované se sklem, plasty, popřípadě s kovovými doplňky. Prosklené vitríny slouží i dnes k vystavování rodinného porcelánu či skla, k němuž máme citový vztah, objevují se ale i designové solitéry.
Příborník se výborně hodí k uložení doplňků pro stolování.
Jestliže se rozhodneme pro příborník, nejsme omezeni stylem, vybrat si můžeme modernu i retro v rozmanitých barvách, tvarech i kombinacích materiálů. Široké je i cenové rozpětí, vyberou si jak příznivci klasiky a jednoduchosti, tak milovníci designových či historizujících kousků.
Foto: Ikea