Kategorie

Převratné novinky a trendy v oblasti bytových textilií

Pokrok se nevyhýbá ani bytovému textilu. Vědci vyvíjejí velké úsilí, aby světu představili materiály, které budou nejenom krásné, ale také praktické. Moderní látky nám šetří čas a zvyšují komfort bydlení.

Látka, která se neušpiní

Kdo by si nepřál mít doma textilie, které neušpiníme. A pokud vezmeme jednoduše vysavač, špína je pryč. Zní to jako z pohádky? Skutečně to funguje. Odborně tuto vlastnost tkaniny nazýváme jako "antisoiling". Protišpinivá úprava je v dnešní době velmi žádaná. Odpuzuje nečistotu a nedovolí jí, aby se vsákla dovnitř vlákna. Špína, která zůstane na povrchu, se dá snadno vysát nasucho vysavačem. Pokud přece jenom na látce vznikne skvrna, vyčistíme ji vlhkým hadříkem, případně podle speciálního postupu v závislosti na druhu skvrny.
Celé kouzlo takzvané nešpinivosti spočívá v obalení jednotlivých vláken textilie teflonem, čímž je vyloučeno, aby se nečistota vstřebala do vlákna. Efekt vydrží po celou dobu životnosti textilie, výrobci dávají desetiletou záruku. Dřívější metody spočívaly v dodatečném nanášení speciálních přípravků. Účinnost však nebyla trvalá. Některé přípravky byly dokonce zdraví škodlivé.

Látka, kterou nemusíme žehlit

Mnoho času a nepříjemného žehlení nám dokáží ušetřit látky s nemačkavou úpravou. Bývají nazývány jako „easy care“. Po vytažení z pračky je stačí pouze pověsit a práce je hotová. K těmto výrobkům bychom se měli chovat šetrněji než k běžným textiliím. Do pračky dáme raději jen polovinu prádla, než jsme zvyklí, aby se látka příliš nezmačkala. Zásadně tento materiál nedáváme do sušičky.

Látka, která pročistí vzduch

Tato zázračná látka dokáže divy. Umí zbavit vzduch cigaretového kouře, odstranit zápach z hnijících potravin nebo eliminovat nepříjemné pachy produkované našimi zvířecími miláčky. To však stále není všechno, s čím si tento inteligentní materiál poradí. Dokáže likvidovat i zdraví nebezpečné látky běžně obsažené ve vzduchu, jako je například formaldehyd nebo amoniak. V čem spočívá princip fungování? Vědci vyvinuli speciální vlákno "Dura-Air", které je složeno z kovu, který slouží jako katalyzátor. Ten přeměňuje škodliviny na vodní páru, oxid uhličitý a oxidy dusíku. Zatímco ostatní tkaniny pachy absorbují, inteligentní tkaniny je přímo ničí.

Látka, která hubí bakterie

Představte si tu pohodu, zatímco vy spokojeně bydlíte ve svém útulném bytě, inteligentní textilie mezitím pracují. Neúnavně ničí bakterie. Výzkumy ukázaly, že dokáže zlikvidovat téměř devadesát procent všech bakterií. Poradí si také se zápachem, který při procesu rozkladu bakterií vzniká.
ab
ab
ab
ab
ab