LED diody stále vylepšují své vlastnosti, a tak se s nimi čím dál častěji setkáváme i v našich interiérech a exteriérech. Oproti klasickým žárovkám jsou podstatně úspornější a mají mnohem delší životnost.
LED (Light Emitting Diode) by se dala doslovně přeložit jako světlo emitující dioda. Setkáme se i s výrazem ledka nebo prostě jenom LED. Tento vysoce efektivní výbojový světelný zdroj funguje na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. LED diody tak mohou být velice malé a přitom dosahují poměrně vysokého výkonu.
Mnohostranné použití
Původně byly LED diody využívány spíše k technickým účelům, například jako směrové ukazatele, navigační systémy nebo lampy na příjezdových cestách. Díky neustálému vývoji se zlepšují i optické a výkonností vlastnosti, takže se s ledkami čím dál častěji setkáváme i v našich obydlích. Využívají se jako klasická svítidla, která mají za úkol osvětlit určitou plochu, nebo jako velmi efektní dekorativní prvek. Z LED diod můžeme vytvořit nevšední svítivé stěny, můžeme pomocí nich nasvětlit zajímavá místa v interiéru nebo je můžeme nainstalovat jako dekorační prvek například do sprchového koutu, do nábytku nebo třeba do stropu či do podlahy.
- LED diody jsou vhodné i do vlhkého prostředí (kuchyně, koupelny).
- Světlo vytvořené LED diodami neobsahuje žádnou složku infračerveného (IR) ani ultrafialového (UV) záření.
Venkovní použití
Široké uplatnění nacházejí LED také při architektonickém osvětlování zahrad, parků, soch, jezírek, altánů a celých domů. LED systémy jsou vhodné k osvětlování všech budov, od rodinných domů až po výškové budovy.
LED osvětlení je téměř nerozbitné, svítivost se pohybuje kolem 100.000 hodin a ještě k tomu má mnohem větší efekt než klasické mikrožárovkové osvětlení. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ta se však brzy vrátí v podobě uspořené energie.
Úspora elektrické energie
LED diody jsou mnohonásobně úspornější než jakékoli jiné běžné světelné zdroje. Pokud srovnáme ledku se žárovkou, příkon žárovky se pohybuje kolem 60 wattů, zatímco jedna LED dioda spotřebuje kolem 0,3 - 0,7 wattů. Pravdou je, že je třeba použít více LED svítidel, jejich souhrnný příkon však zpravidla nepřesáhne 10 wattů.
Barevné variace
LED diody se vyrábějí v různých barvách. Nejčastěji je to bílá, modrá, červená, želená a žlutá. Vzhledem k tomu, že diody lze plynule tlumit či zesvětlovat, je možné barvy míchat a vytvořit až 16 milionů různých barev. Ty můžeme za pomocí časovače různě střídat a měnit jejich intenzitu.
Dlouhá životnost
Díky zdokonalenému chlazení byla zvýšena i neporuchovost. Životnost LED diody se počítá na 100 tisíc hodin.
LED diody se vyrábějí nejčastěji v průměru 1,8 mm, 3 mm, 5 mm, 8 mm nebo 10 mm, ale je možné sehnat i větší či menší.
Nejčastější jsou diody kulaté s obloukovým nebo plochým vrškem. Vyrábějí se i obdélníkové nebo trojúhelníkové.
Obaly LED diod
Obaly mohou být čiré nebo barevné. Průhledný obal neruší a zbarví se až po rozsvícení diody příslušnou barvou. Svítidlo však může vydávat barevné světlo i přesto, že je dioda bílá, pokud použijeme barevný obal.
Vyzkoušejte si ji i vy!
Nejjednodušší způsob, jak vyzkoušet vlastnosti LED svítidel v praxi, je zakoupení žárovky LED s klasickou paticí E27. Ta pak poslouží jako náhražka klasické žárovky na 230 voltů do běžné lampičky. K dostání jsou v různých barevných provedeních a její spotřeba elektrické energie se pohybuje kolem jednoho wattu.
Svítivost ledek se mnohonásobně zlepšila a někteří výrobci ji již standardně montují o pracovních lamp. Přesto tam, kde potřebujeme skutečně dobře vidět, použijeme raději klasickou nebo halogenovou žárovku.