Kategorie

Přesazujeme pokojvé květiny

Pokojové rostliny zkrášlují bydlení snad každému z nás. Aby nám dlouho vydržely, je třeba se o ně pečlivě starat, což znamená je i dle potřeby přesazovat.

Březen je ideální termín pro přesazování většiny rostlin. Jinak rostliny vždy přesazujeme po odkvětu. Zda je rostlinu opravdu nutné přesadit, není pokaždé jednoduché zjistit. V tom případě ji musíme vyjmout z květináče, abychom zjistili zda kořeny prorostly celý substrát.

Čas na přesazování

- půda je prorostlá kořeny - zemina zapáchá po houbách - rostlina má nemocné kořeny - rostlina roztrhla květináč nebo kořeny prorůstají z odtokového otvoru

Do čeho přesazovat?

Výběr nádob na přesazení není důležitý jen z estetického hlediska, ale je třeba brát zřetel také na materiál, ze kterého je květináč vyroben. Většina pokojových rostlin se prodává plastových květináčích, které jsou nejlevnější. Tyto květináče dlouho udržují vlhkost a rostliny v nich pěstované je potřeba méně zalévat. Naopak v hliněných květináčích květiny rychleji vysychají, protože vlhkost se z nich vypařuje o poznání dřív než z plastových.

Není hlína jako hlína

Zahradní zemina je pro pokojové rostliny rostoucí v nádobách zcela nevhodná, protože obsahuje živočichy, zárodky chorob a různá plevelná semena. Kromě toho její složení a vlastnosti jsou velmi různorodé. Tyto důvody napovídají, že je víc než nutné pěstovat květiny v koupených substrátech nebo v zemině, kterou si sami připravíme. Je také důležité koupit substrát vhodný pro pěstování konkrétních rostlin. Pokud není napsané přímo na obalu substrátu pro jaké rostliny je určen, určitě nám poradí ve specializovaných prodejnách nebo v květinářstvích.

Jak na to?

Květináč, který použijeme na přesazení, by měl být o 2 cm větší v průměru než starý. Není to však pravidlem. Někdy květinám stačí původní nádoba. Pokud přesazujeme do hliněných květináčů je třeba je na 2 hodiny máčet ve vodě s hypermanganem. Než se rozhodneme rostlinu přesadit, musíme ji několik hodin předem zalít. Rostlinu vyjmeme z původního květináče. Pokud drží příliš pevně, nezbývá než květináč rozbít. Plastové květináče stačí rozstřihnout. Vrchní vrstvu zeminy oklepeme a kořenový bal nakypříme tyčinkou. Vzrostlým a starým rostlinám, které už nelze přesazovat, stačí vyměnit horní vrstvu zeminy a nahradit ji čerstvým, na živiny bohatým substrátem. Tento způsob je vhodný také pro palmy. Stříhat kořeny je nutné jen tehdy, jsou-li kořeny hnědočerné a odumřelé nebo u velmi starých rostlin, které se už nepřesazují do větších nádob. Místo řezu poprášíme dřevěným uhlím.

Drenáž nesmíme podcenit

Na odtokový otvor květináče, do kterého rostlinu přesazujeme, položíme střep z hliněného květináče, nebo nasypeme asi 1 cm silnou vrstvu (u větších květináčů 5 až 10 cm) keramzitu nebo jiného granulátu. Můžeme použít i tlučené cihly, drcený polystyrén nebo šotolinu. Rostlinu zasadíme, zalijeme a postavíme na světlé a teplé místo, ale ne na přímé slunce. Možná se někomu do přesazování opravdu nechce, ale věřte, že naše květinky nám naši píli mnohonásobně vrátí.

 
ab
ab
ab
ab
ab