Kategorie

Přemýšlíte o vlastním bazénu?

Přemýšlíte o vlastním bazénu?

Řešíte, zda si pořídit vlastní zahradní bazén, ale nevíte, jestli se vám jeho údržba vyplatí?

 

V posledních letech se stala vedra v Česku nesnesitelná a následkem toho přemýšlí mnoho lidí o tom, zda by si pořídilo bazén na vlastní zahradu. Na první pohled to přeci přináší mnoho výhod - mohu si zaplavat, kdy jen chci, stejně tak nemusím řešit složité dojíždění na veřejné koupaliště. Čím ale začít, když o vlastním zahradním bazénu začnete opravdu uvažovat?

Nadzemní bazén

Pokud hledáte tu nejsnadnější cestu ke koupání na vlastní zahradě, ale zároveň nemáte dostatek financí (nebo je jednoduše nechcete věnovat zrovna na tyto účely), vybrat si můžete z veliké nabídky nadzemních bazénů. Ty seženete samozřejmě od těch nejprimitivnějších a nejmenších (určené především pro děti), tak po bazény, které dosahují několika metrů a uděláte v nich s přehledem pár temp. Výhodou těchto bazénu je většinou to, že je dokáže sestavit i naprostý lajk, mnohdy k tomu stačí pouze nafouknutí. Stejně tak nadzemní bazén můžete jednoduše schvoat, jakmile skončí sezóna a nebude tak zabírat místo na zahradě.

Zapuštěný bazén

Zapuštěné bazény, a třeba navíc i zastřešené, přináší požitek po celý rok. Na rozdíl od těch nadzemních anebo polozapuštěných je lze vybavit i protiproudem, stejně tak v nich můžete plavat i v zimě, i když venku poletuje sníh. Většina těchto bazénů se ale vyrábí přímo na míru vaší zahradě, jejich cena tedy logicky bude značně větší než u bazénů nadzemních. Bazény na klíč jsou ale výhodné v tom, že si můžete sami nadiktovat jejich velikost, hloubku nebo tvar či doplňky, jako jsou originální schůdky, skákací prkno a další. 

banner_1

Voda

Voda v bazénu vyžaduje každodenní péči. Funguje to v podstatě stejně jako s každou jinou vodou - když ji necháme stát na horkém slunci, začne zapáchat a zezelená. Základem každého bazénu tedy musí být filtrační jednotka, která se vybírá podle objemu bazénu.

Přečtěte si také, jak správně pečovat o bazénovou vodu.

Odzimování bazénu

Odzimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu již nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu je mezi 10 až 15 stupni. Nejprve je třeba očistit stěny bazénu nad vodní hladinou, poté musíte zapojit filtrační jednotky, které už udělají své. Jakmile doplníte vodu do bazénu, musíte také dopnit chlor, díky kterému zbavíte vodu mikrobilogických zárodků a organických nečistot.

Filtrační jednotky nechte běžet zhruba 2 dny, po týdnu upravte požadované hodnoty pH a můžete začít řežim sezónního provozu bazénu. Pokud by postup nevyšel, je mnohdy lepší si na odzimování bazénu zavolat specializovanou firmu, mohou být zanesené filtry.

ab
ab
ab
ab
ab