Kategorie

Předsíň estetická i praktická

Předsíň je oknem do bytu, z ní získá návštěvník první dojem nejen o našem bydlení, ale i o nás. Ať chceme nebo ne, podvědomě odhadujeme zbylou část bytu často podle velmi malého vstupního prostoru. A stejně posuzují naše návštěvy vstup k nám.

Předsíň praktická i krásná

Předsíň by neměla být pouze prvoplánově hezká či takříkajíc reprezentativní. Určitým způsobem by měla odrážet i atmosféru celého bytu a tomu by mělo odpovídat její uspořádání i dispozice. To ovšem není tak jednoduché, protože předsíň je stále často chápána jako místnost okrajová, proto malá, bez oken, úzká… Pouze krásný interiér je ovšem v dnešní pragmatické době luxus, musíme vzít v potaz i praktičnost a účelnost, i když samozřejmě ani estetické hledisko opomíjet nesmíme. Prvotní je posouzení ergonomie prostoru, což není jednoduché, neboť právě ve vstupu do bytu musíme spojit hned několik navzájem nesouladných požadavků.

Mnohoúčelný prostor

Předsíň je částečně bariérou mezi exteriérem a interiérem, a současně také jakousi přijímací místností. Záleží jen na nás, zda bude mít přátelskou atmosféru zvoucí k návštěvě nebo bude naopak hradbou chránící naše soukromí před zraky zvenčí. Současně je předsíň také vnitřním komunikačním prostorem v bytě, umožňuje přecházení s místnosti do místnosti, může také oddělovat kuchyni, obývací pokoj, případně šatnu a technickou místnost od ložnic a soukromých prostor. Budeme zde odkládat oblečení a obuv, které je třeba také někam uložit, pověsit, prostě uklidit. Proto je nutné zajistit její průchodnost.

Potřebné vybavení

Do předsíně vstupujeme často ve znečištěných botách nebo zaprášených šatech, musí zde být prostor pro jejich odložení či vykartáčování. Je nezbytné ji proto rozdělit na takzvanou čistou a špinavou část. Abychom znečištění zvenka nechali opravdu v předsíni, je nutné vyhradit malou plochu pro odkládání bot i mokrých věcí tak, aby mohly dobře vysychat a větrat. Je dobré tuto část oddělit i podlahovou krytinou odlišné barvy, samozřejmě by měla být odolná proti oděru i vlhkosti a také dobře udržovatelná. Chybět by zde nemělo zrcadlo, buď malé, nebo - pokud máme k dispozici větší prostor, také pro celou postavu. V takzvané čisté části je pak místo pro úložné prostory na kabáty, klobouky, tašky či kabelky, pokud je to možné, s výhodou zde můžeme uložit i cestovní tašky i kufry, sezónní obuv, sportovní náčiní, ale i úklidové prostředky a podobně. Předměty využívané pouze občas lze uložit do méně přístupných míst, například na polici pod stropem.

Barevné řešení předsíně

Častým problémem předsíní je nedostatek prostoru. Jestliže jejich rozšíření není možné stavební úpravou, můžeme toho docílit alespoň opticky barevným řešením. Obecně platí, že tmavé barvy prostory zmenšují, tmavý strop se zdá být nižší, světlé barvy působí opačně. Jestliže je předsíň úzká, opticky ji rozšíříme příčnými pruhy na podlaze či na stěnách, příčné pruhy ale místnost současně sníží. Podélné pruhy na podlaze místnost prodlužují, na stěnách ji zvyšují a současně zužují. Velké vzory na stěnách prostor zmenšují, naopak malé, drobné vzory činí prostor velkorysejším. Působení vzorů roste s jejich velikostí a se sytostí barev. Červené odstíny zvýrazňují plochy v horizontálním směru, červená podlaha jako by šla příchozímu v ústrety. Modrá podlaha prostor opticky zvětšuje, ovšem nepodněcuje k delšímu pobytu. Žlutá místnost prosvětlí, pro podlahu však není příliš vhodná, budí dojem nestability. Optimální je naopak barva zelená, která obecně uklidňuje, na podlaze vzbuzuje asociaci se zelenou loukou. Příliš úzký prostor zvětšíme také zrcadly na stěnách či posuvných dveřích vestavěných skříních.

ab
ab
ab
ab
ab