Kategorie

Předejděte podzimnímu nachlazení

Chřipky a nachlazení jsou bohužel pro mnoho z nás podzimním evergreenem. Dřív, než přijdou na řadu léky, můžete svoje zdraví sami efektivně chránit.

Nešetřete vodou

Co přesně to znamená? Často si myjte ruce - a když říkáme "často", myslíme opravdu často. Pokud s nemocnou osobou bydlíte, příliš se neobjímejte a myjte si ruce po každém kontaktu, i když to nevypadá zrovna přátelsky. Alternativou může být antibakteriální gel, kterým si ruce pravidelně vydezinfikujete. Nezapomínejte ale na krém, který kůži vrátí vláčnost. V případě, že u vás doma nikdo nemocný není, dbejte na mytí po příchodu domů a na veřejnosti si držte odstup od lidí, kteří mají viditelné příznaky.

Udržujte osobní věci v čistotě

Viry se efektivně přenášejí i s pomocí pevných hladkých ploch, ke kterým patří povrch většiny osobních předmětů, kterých se přes den dotýkáte. Jak často čistíte například klávesnici svého počítače nebo svůj mobilní telefon? I v tomto případě poslouží kapesníčky s antibakteriálním gelem, jednou za čas pak samozřejmě důkladné vyčištění i v hůře přístupných spárách a podobně.

Nabuďte svou imunitu

Pro svůj imunitní systém můžete něco dobrého dělat celý rok. Postarejte se o to, abyste měli základní denní přísun vitamínu C a zinku - při samotné viróze vás sice nevyléčí, ale dlouhodobě organismu pomáhají a ten je pak odolnější. Nemoci také mnohem snáze podlehnou lidé unavení a vystresovaní. Snažte se zdravě spát, pokud možno vůbec nepracujte večer a pravidelně se věnujte pohybu, který vám zlepší náladu i celkovou kondici.

Nepřecházet!

I mírné příznaky jsou důvodem k většímu klidu. Pokud to jenom trochu jde, snažte se přes den moc nestřídat různá prostředí, nevyřizovat pochůzky, nepřicházet do styku s mnoha lidmi. Dopřejte tělu co nejvíc klidu. Pamatujte na přísun tekutin a vitamínů, které vám pomohou dostat se rychle znovu do formy. Při rýmě (i jako preventivní prostředek před ní) pomáhají nosní spreje se slanou vodou, které jsou bezpečnější než volně prodejné léky ke stejnému účelu a mohou se používat neomezeně.

Větrat a prát

Do vašeho domova by se určitě měl pravidelně dostávat čerstvý vzduch. Okno vždy otevřete na krátkou dobu, ale zato naplno, aby se opravdu co nejvíce vzduchu v místnosti stačilo vyměnit. Zvlášť při větrání je důležité udržovat svoje dýchací cesty a zejména nos v teple, protože prochladnutí virózu zhoršuje. V době nemoci je zvlášť důležité udržovat v čistotě svoji postel. Povlečení i prostěradlo klidně měňte častěji, zvlášť pokud máte teplotu a potíte se více než normálně. Pro lepší dýchání můžete používat éterické oleje v aromalampě nebo přírodní bytové parfémy, které jsou určeny pro nastříkání rovnou na polštář.

ab
ab
ab
ab
ab