Kategorie

Pravidla pro výběr příborů

Nad některými věcmi jednoduše nepřemýšlíme, dokud nenastane čas pořídit nové. Lžíce je prostě lžíce, vidlička jednoduše vidlička. Nebo ne?

Nesourodá sbírka příborů nashromážděná za několik generací má svůj půvab, ale pěkná nová sada vypadá přece jenom lépe. Jak na její výběr?

Jak velkou sadu?

Příborové sety nejčastěji najdete ve verzi pro nejméně šest osob - tak, aby se pohodlně najedla celá rodina. Pokud jste doma jen dva nebo tři a máte sadu pro osm, pochopitelně to není na škodu, alespoň nemusíte stále dokola mýt nádobí. Za praktické minimum se považuje dvojnásobek počtu osob v domácnosti. To znamená, že pokud jste dva, potřebujete sadu příborů alespoň pro čtyři, aby jedna ztracená kávová lžička nevyvolala krizi.

Pozor na kvalitu

Taky si pamatujete hliníkové příbory, kterými se kdysi běžně jedlo doma a později jsme je fasovali při odjezdu na tábor, protože se v batohu nepronesly a na parádu stejně nebyly? Podobné nebo ještě horší "skvosty" seženete i dnes. Koupíte plechové výlisky, které se ohnou při sebemenším tlaku, dokonce i levné napodobeniny dražších značek. Jak tedy používat cenu jako orientační bod? Použitelnou šestidílnou sadu pravděpodobně nekoupíte pod 500 korun, ty hezčí se budou pohybovat nejméně kolem tisíce. Postříbřené příbory jdou do desetitisíců a ty stříbrné ještě o řád výše.

Pro všední den i svátek

Nutnosti nákupu speciální sady příborů pro zvláštní příležitosti se vyhnete právě nákupem dostatečně elegantní sady pro všední den. V každém případě by vaše příbory měly ladit se svátečním nádobím, jinak se potřebný efekt ztrácí. A v jakém případě je vhodné opravdu pořídit sadu příborů pro svátek? Nejde ani tak o to, jak často je využijete, ale hlavně o formálnost vašich svátečních událostí. Nemá smysl kupovat stříbro na Vánoce, pokud ke štědrovečernímu stolu usedáte v džínách. Naopak oblek a společenské šaty po lepších příborech volají. U svátečního příboru dbejte na to, aby se opravdu dostalo na všechny hosty, kteří se u vás podobných příležitostí účastní. Nevypadá dobře, když u slavnostní tabule čtyři lidé používají stříbrnou vidličku a dva zbývající si musí vystačit s nerezovou.

Lesklé, nebo matné?

Pro a proti jsou celkem jasná: Příbory s lesklým povrchem vypadají na prostřené tabuli obzvlášť efektně, ale je na nich vidět každý dotek. Matný příbor nebudete muset nikdy leštit, nicméně na amatérských vánočních fotkách zkrátka zářit nebude. Řešení? Doporučujeme pořídit sadu matných příborů, ale připlatit si za dobrý design. Rozdíl se jednoznačně pozná. Lesklým dejte přednost spíš v případě, že je chcete používat spolu se sváteční sadou nádobí. Párkrát do roka jednoduše příbory vyleštíte a po zbytek roku jim musí stačit utěrka. Příbory s dřevěnou rukojetí se hodí zejména pro děti nebo starší členy rodiny, protože se lépe drží. Samozřejmě ale mají i estetickou funkci. Nezapomínejte, že kombinace se dřevem často působí rustikálně, což by mělo korespondovat s nádobím a dalšími prvky.

Speciální příbory

Jako základní vybavení vám opravdu bude stačit polévková lžíce, vidlička, nůž a kávová lžička. Dál už se rozhodujte podle toho, která jídla máte rádi nebo která byste rádi vyzkoušeli. Nezatracujte kleště na šneky jen proto, že jste podobnou lahůdku nikdy neměli. Pořiďte si jeden pár příborů a zkuste do svého jídelníčku zařadit něco nového. Nezapomeňte na detaily, které jinak snadno přehlédnete: S vašimi jídelními příbory by měla například ladit naběračka na polévku nebo servírovací příbor na maso.

Jak se o ně starat?

Pokud používáte myčku na nádobí, příbory do ní vždy ukládejte tak, aby hroty směřovaly nahoru a nedotýkaly se ostatního nádobí. Veškeré příbory lze mýt jemným prostředkem na nádobí, důkladnější čištění obstará přípravek určený na konkrétní materiál. Stříbrné a postříbřené příbory je lepší nesvěřovat myčce a umýt je ručně. Nesnesou se s mnoha jinými materiály, neměly by se například mýt zároveň s hliníkem, a navíc se poměrně snadno poškrábou.

ab
ab
ab
ab
ab