Stále u většího procenta populace zaznamenáváme projevy různých alergií. Přinášíme proto cenné informace nejen pro alergiky a astmatiky.
Někteří lidé už mnoho let všemožnými způsoby bojují proti své alergii na roztoče. Na trhu se občas objevují prodejci „speciálních prostředků“, které mají být zaručeně účinné v boji proti těmto malinkým členovcům. Některé tyto prostředky ale nejsou vyvinuty na základě vědeckých poznatků a v podstatě se jedná o pouhý reklamní mýtus. Svět bydlení se vám proto pokusí podat ucelený přehled o tom, co je doopravdy účinné a co ne.
Výsledky vědeckých testů
Nejčastější příčinou alergie jsou roztoči bytového prachu. Roztočové alergeny jsou obsaženy ve výměšcích roztočů, v jejich fekáliích. Šíří se zejména vzduchem. Největší potíže vznikají při kontaktu s lůžkovinami, hraní si na koberci, uklízení, luxování. Díky vědeckým testům si můžeme být konečně jistí, která z preventivních opatření jsou pro alergiky důležitá, a která naopak nemusí dodržovat.
povlak ProtecSom
Luxování
Odstranit živé roztoče z koberců je nadlidský úkon. Ani čištění koberců (lůžkovin, pokrývek) mokrou cestou (vysavač Rainbow) není účinné. Naopak se ukázalo, že zvýšená vlhkost následně způsobuje vzestup počtu roztočů. Ovšem normální pravidelné luxování odstraňuje významné množství prachu, a pro alergiky je proto přínosné. Alergici by si ale měli dát pozor na víření alergenů během luxování – vhodné je používat zdvojené sáčky, filtry a také filtrační masku na ústa a nos.
Akaricidy a denaturační činidla
Podle odborných lékařských studií jsou sice akaricidy účinné v laboratořích, ale minimálně v bytě s textiliemi. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že se obtížně dostávají do nejhlubších vrstev tkanin. Výhodnější by mohla být kombinace benzyl benzoátu s tanovou kyselinou.
Praní ložního prádla
Nejvíce roztočů se vyskytuje právě v postelích. Pozornost alergika by se měla soustředit hlavně na tuto oblast. Pravidelné praní ložního prádla významně redukuje počet roztočů. Musí být se ale dbát na tyto pokyny – voda musí mít minimálně 55°C, chladnější voda roztoče neusmrtí. Proces praní musí trvat alespoň deset minut. Opatření bude velmi účinné, pokud budete takto prát pravidelně každý týden.
potah na lůžkoviny ProtecSom
Duté vlákno
Výplň polštářů a pokrývek dutým vláknem není samo o sobě prostředkem, který by vedl ke snížení počtu roztočů, ale umožňuje časté praní, což je, jak již bylo výše zmíněno, přínosné.
Čističky vzduchu
Čističky vzduchu a ionizátory nejsou důležité pro redukování počtu roztočů.
Vymražení
Dalším možným způsobem, jak se na čas zbavit roztočů, je jejich zmražení. Pokud máte doma malé dítě, a tedy i mnoho plyšových a látkových hraček, je dobré je občas vymrazit – v zimě venku na mrazu, v jiných obdobích doma v mrazicím boxu.
Protiroztočové povlaky
Speciální povlaky na matraci, polštář a přikrývku se ukázaly být nejúčinnějším opatřením. Jejich používání vede ke snížení množství alergenu až o 98%!!! Testy prokázaly, že výrazně napomáhají také astmatikům, jsou vhodné i pro lidi s atopickým ekzémem. Tyto polyuretanové povlaky jsou polopropustné – nepropustné pro roztočové alergeny, ale propustné pro menší molekuly, zaručují prodyšnost pro pot a vodní páry. Výhoda těchto povlaků spočívá také v tom, že není třeba je tak často prát. Nejlépe své lůžko ochráníte, pokud použijete protiroztočové povlaky na celé lůžko, nejdůležitější je ale pokrytí matrace. V matracích se roztoči rozmnožují nejvíce, a to především proto, že matrace nelze prát.
povlak ProtecSom
Potahy ProtecSom
Na trhu je možné objevit několik značek speciálních povlaků. Jednou z nich je právě Protec´ Som. Tyto potahy jsou ze 100% bavlny, jsou velmi prodyšné, takže by Vám pod nimi nemělo být v létě teplo. Potahy Protec´Som nejsou ošetřeny chemickými prostředky ani akaricidy. Matraci, přikrývku i polštář zcela uzavírají - zapínají se na zadrhovadlo a zajišťují tak absolutní ochranu. Potahy by se měly prát každých 6 měsíců. Povlaky Protec´ Som je možné prát častěji, neobsahují otiž citlivý polyuretan. Necháte-li povlaky na svých lůžkovinách alespoň půl roku, omezíte roztočům přísun potravy a výrazně tak snížíte jejich množství.
Info, foto: www.proalergiky.cz
Máte-li k tomuto příspěvku nějaké výhrady, či pokud jste na základě svých zkušeností dospěli k vlastním závěrům, můžete jimi přispět do diskuze!