Přestože je tento typ vysavače v podstatě založen na přírodně-fyzikálním jevu zvaném cyklon, který je známý již po tisíce let, tak k jeho praktickému využití došlo teprve počátkem devadesátých let minulého století. Principem bezsáčkových vysavačů je tedy cyklónový efekt. Vysáté částečky nečistot jsou v separační nádobě postupně odstředivou silou urychlovány za hranici rychlosti zvuku. Při této rychlosti se dokáží z rotujícího proudu vzduchu odstředit i velmi lehké částečky nečistot. Vzduch je potom před a za motorovou turbínou „dočišťován“ například HEPA filtrem, který je většinou permanentní a snadno omyvatelný vodou.
Hlavní výhody bezsáčkových vysavačů
Nepotřebují filtrační sáčky
Nečistoty se díky zrychlenému proudu vzduchu odstřeďují a usazují se na dně plastové nádoby. Kvalitní cyklonové bezsáčkové vysavače navíc již nepotřebují ke svému provozu výměnu žádných provozních částí, jako jsou filtry, mikrofiltry, nebo HEPA filtry. Stačí jen občas vyprázdnit naplněnou cyklickou nádobu, která je zpravidla hygienicky uzavíratelná s praktickým otevíráním a přibližně jednou za půl roku proudem vody omýt HEPA filtry.
Dokonalá filtrace
Základ HEPA filtru tvoří harmonikově složená textilie s velkým povrchem. Díky vysoké účinnosti se dobře hodí do domácnosti, kde se vyskytují alergické osoby.
Neklesající výkon
Cyklonový vysavač pracuje stále s konstantním sacím výkonem, aniž by byl závislý na objemu nasátých nečistot. Je to jedna z nejpodstatnějších vlastností, které si brzy všimneme. Výkon klasických vysavačů s filtračními sáčky je totiž přímo úměrný plnosti prachové nádoby Provedené testy ukázaly, že u sáčkových vysavačů s obdobným sacím výkonem dochází již při polovičním naplnění filtračního sáčku až k třiceti- až padesátiprocentní ztrátě sacího výkonu. Je to tím, že se vzduchový tok musí doslova prokousávat již usazenými nečistotami ve filtračním sáčku.
Nevýhody bezsáčkových vysavačů
Různí výrobci používají odlišná konstrukční řešení svých vysavačů. U některých se může stát, že manipulace s nádobou na prach může být obtížná. Vysavač také může vyžadovat praní filtru po každém vysávání, což může po pár použitích obtěžovat. Je třeba si návod k použití přečíst dříve, nežli si vysavač přineseme domů.
Pozor na levné bezsáčkové vysavače
S levnými bezsáčkovými vysavači může být potíž. Přestože na první pohled lákají výhodnou cenou, s jejich údržbou si většinou přiděláte spoustu starostí a práce navíc. S cyklonem mají některé levné vysavače společný pouze název. Mají malou kapacitu a poměrně nízkou filtrační účinnost. Díky nedokonalému cyklonu se filtry neúměrně zanášejí, což představuje zbytečně časté čištění, a to někdy dokonce i v průběhu vysávání.
Tipy pro správný výběr
Účinnost filtrace
Jedním z mimořádně důležitých měřítek při výběru bezsáčkového vysavače je účinnost jeho filtrace. Jen skutečně kvalitní filtrační systém zabezpečí, aby se prach nevracel zpět do ovzduší uklízené místnosti. Vysavač by měl disponovat HEPA filtrací, a to omyvatelnou.
Výkon není příkon
Výrobci prezentují s oblibou sílu svého vysavače příkonem motoru. Mnohem lepší vypovídací schopnost má však sací výkon měřený na hubici. Měl by být alespoň 300 W, aby byl schopný vysát i větší nečistoty z podlahy hned napoprvé.
Elektronické ovládání sacího výkonu
Vysávání určitě zpříjemní elektronické ovládání sacího výkonu na rukojeti.
Nerezová, teleskopická trubice
Aby se sací trubice při vysávání neprohýbaly, musí být ocelové – nerezové, nejlépe teleskopické pro přizpůsobení jejich délky.