Kategorie

Práce architekta aneb k čemu jsou služby architekta

Mnoho lidí si myslí, že architekt je pro stavbu rodinného domu zbytečnou záležitostí. Na první pohled by se mohlo zdát, že na malém, jednoduchém domě není co zkazit. Opak je však pravdou. Právě dokonale jednoduchý, minimalistický dům dokáže nadělat nejvíce problémů. A nejde jen o projekt. Nezapomínejme, že práce architekta nekončí předložením architektonického projektu.
 

Není architekt jako architekt

Spokojenost klienta je do značné míry závislá na výběru architekta. Před zadáním zakázky bychom si měli vyžádat jeho minulé realizace. Zaprvé se seznámíme s jeho „rukopisem“ , zadruhé si všimneme, zda se projekty s realizacemi shodují.
Čtěte také: "Tvoříme prostor pro váš život", říká renomovaný architekt Radim Václavík
 

Vkus architekta versus klienta

Někteří architekti trpí pocitem, že jedině jejich názor je správný a snaží se klienta ochránit před jeho nesprávným návrhem. Je sice prací architekta, aby vyprojektoval dokonalý dům. Předpokládá se dokonalé estetické působení i dokonalá funkčnost. Je pravda, že architekti žijí ve světě nejnovějších trendů a vědí o zásadách uspořádání domu. Na druhou stranu je si však třeba uvědomit, že tyto své znalosti mají pouze přizpůsobit přání klienta, nikoli klientovi vnutit své představy. Klient bývá většinou spokojený tehdy, pokud došlo k realizaci jeho představ a to navíc způsobem, kterým by to sám nezvládl. V takových případech je pomoc architekta k nezaplacení. Horší varianta přichází tehdy, prosadil-li si architekt své a přemluvil klienta, že právě toto bude to pravé. To, co prožívá poté každodenně klient ve svém poněkud neosobním domě, už architekta asi nezajímá.
 

Stavební inženýr versus stavební architekt

Stavební inženýr projektuje obecně domy, o kterých nemusíme mít pochybnosti, že budou technicky neproveditelné. Má technické, praktické znalosti, a jeho projekty se snadno přenášejí z papíru do reálné podoby. Naopak architekti bývají více obdařeni výtvarným talentem. Jejich projekty bývají mnohem více kreativní, propracované, ale bohužel často technicky neproveditelné.
 

Dobrý architekt není jen pojem

Dobrý architekt by neměl pouze zhmotňovat své představy, ale měl by při projektování spolupracovat i s praktiky – tedy například se statiky, topenáři, plynaři či vodaři. Práce architekta by rovněž neměla končit předáním architektonického projektu. Architekt by měl být klientovi oporou po celou dobu stavby. Měl by mu pomoci při vyřízení stavebního povolení, vybrat vhodnou stavební firmu a dohlížet na průběh stavby až do kolaudace.
Čtěte také: Rozhovor s Ing. arch. Tomášem Bindrem z Atelieru 38 v Opavě
 
Foto: www.atelierslavicek.cz
ab
ab
ab
ab
ab