Kategorie

Pořizujete krb nebo krbovou vložku?

Dnešnímu interiéru vládnou přírodní materiály, které působí přirozeně a útulně a mají dobrý vliv i na psychiku. Oheň jako zdroj tepla takovému přístupu odpovídá. Jak ale volit mezi krbem a krbovými kamny?

Dobře zvolené vytápění

Před tím, než se rozhodneme, jaký typ vytápěcího tělesa bychom doma chtěli mít, měli bychom si ujasnit, co od něj očekáváme a jak by mělo vypadat. Volit můžeme v základu mezi krbovými kamny, klasickým krbem a krbem s krbovou vložkou. Pokud jde o estetickou stránku, mělo by těleso působit v interiéru naprosto přirozeným dojmem, a to bez ohledu na to, zda doplňuje vybavení místnosti či je k němu naopak ve velkém kontrastu. V případě krbu máme větší možnost výběru, pokud jde o povrchovou úpravu a vzhled, je možné zvolit jakékoli materiály, které nám technologie a požární předpisy dovolí. V technických parametrech pak vycházíme z velikosti místnosti, výšky stropu a nosnosti podlahy, zapomenout nesmíme ani na průměr komínu a jeho stav, případně, pokud ho nemáme, na jeho vybudování. Zvážit bychom také měli, zda budeme vytápět pouze místnost, kde krb či kamna stojí nebo pomocí rozvodů zbytkového tepla i další místnosti v domě. Na stavbu samotnou bychom si měli pozvat zkušeného kamnáře. Jestliže nebudou při stavbě dodrženy všechny podmínky, může se stát, že by vytápění nemuselo fungovat podle očekávání.

Krbová kamna

Krbová kamna nejsou pevně zabudována, v případě rekonstrukce je můžeme snadno přemístit jinam, pokud nám to podmínky dovolují. V obchodech najdeme velký výběr z hlediska designu, materiálu i velikosti. Nejčastěji se vyrábí z litiny či oceli, velmi oblíbená jsou i kamna obložená kachly. Výhodou těchto kamen je jejich subtilnost, pokud se nám tedy nevejde do interiéru krb, krbová kamna jsou vhodnou alternativou. Topí se v nich rostlým dřevem či dřevěnými nebo jinými briketami na rostlinné bázi. Cena kvalitních kamen začíná přibližně na 25 až 30 tisících.

Klasický otevřený krb

Klasický krb je již pevná stavba, ty nejlehčí krby mají hmotnost okolo čtyř metrických centů. Jestliže se rozhodneme pro otevřené ohniště, budeme mít sice nejlepší vjem z živého ohně a jeho sálavého tepla, musíme se však smířit s tím, že účinnost takového krbu jen velmi nízká, okolo 15 procent. U tohoto typu vytápění musíme dbát také více na odtah spalin, potřebný průměr komína je vždy větší a stanovíme ho podle velikosti a konstrukce krbu. Navíc musíme okolí krbu zabezpečit proti požáru. Pokud je podlaha v blízkosti krbu dřevěná či korková, případně pokrytá kobercem nebo i plovoucí, je nutné umístit před ohniště nehořlavou podložku nebo okolí krbu obložit nehořlavým materiálem. Pro tento účel se běžně používá keramická dlažba nebo přírodní kámen, tím můžeme navíc obložit i portál krbu. Dalším stále oblíbenějším materiálem zvláště v moderním interiéru je šlechtěná ocel, méně obvyklý je umělý kámen, beton se strukturální úpravou či skleněné dlaždice.

Krb s krbovou vložkou

Základem těchto krbů jsou takzvané krbové vložky. Pro vytopení prostoru o ploše asi 100 metrů čtverečních stačí krbová vložka s výkonem okolo 10 kWh. Účinnost a výkon se liší podle typu, nejnižší účinnost se pohybuje v rozmezí 75 až 80 procent. Krbovou vložku můžeme obestavět různými materiály vhodnými pro stavbu krbu, lze ji samozřejmě zasadit i do krbu kachlového. Další možností jsou stylově čisté krby omítané, v takovém případě musíme zvláště dbát na materiály odolné vysokým teplotám, aby stavba nepopraskala. Vytápěcím médiem bývají v tomto případě dřevěné či jiné brikety na rostlinné bázi, rostlé dřevo. Pohodlné, i když pro mnohé již ne tak romantické, jsou plynové či elektrické krbové vložky. Výhodou elektrického krbu je skutečnost, že nepotřebuje komín, hodí se tedy tam, kde komín není vybudován nebo má nevyhovující parametry.

ab
ab
ab
ab
ab