Kategorie

Popularita malých domů v USA roste. Výhody? Nízká hypotéka

Stavba miniaturních domů je v Americe nečekaně populární. Dokládá to spousta blogů a webů věnovaných svépomocné stavbě různých chat a minidomů.
A nejde přitom o rozmar několika podivínů. Obyvatelé těchto domů si pochvalují hlavně levné bydlení s přiměřeným komfortem. Obliba miniaturních domů možná souvisí s ekonomickou krizí a obecnou nechutí k hypotékám a velkému zadlužování. Možná jde jen o logické pokračování v rozvinutém světě už běžného středostavovského trendu dobrovolné skromnosti a konzumního minimalismu. Anebo jde jen o výstřelek několika alternativně smýšlejících lidí? Malé domy – často jen se zastavěnou plochou o velikosti něco málo přes 10 m2 – staví na americkém trhu už spousta výrobců. Jedním z nich je i společnost Tumbleweed Houses, která miniaturní domky úspěšně produkuje už od roku 1999. Domky se často staví na podvozku automobilového přívěsu. Nejde ale o kočovné bydlení, počítá se s píše jen se sporadickými přejezdy na další místo.

Chata na kolech? Proč ne?

Ačkoli jde o domy velikosti menší chaty, nepostrádají obvyklý komfort bydlení. Mají kuchyň, toaletu, koupelnu a obývací pokoj, před dveřmi je pak malá veranda. Jako ložnice většinou slouží obytné podkroví. Toaleta je většinou kompostovací či chemická, vytápění je pak plynové. Jedná se samozřejmě o dřevostavby rámové konstrukce. Domek je podle tvůrců bez problémů obyvatelný i v mrazivém počasí.

Musíte se smířit s malým prostorem

Takovýto "downsizing" však s sebou nese i nutné úpravy životního stylu. Miniaturní dům je sice velmi pěkný – Tumbleweed Houses nabízí celou řadu návrhů domů od koloniálního designu až po vzhled skandinávské chaty. Přece jen jde ale o lepší chatu s prostorovými kompromisy. Co je dobré pro single nadšence, nebude fungovat pro rodinu s dětmi. Do miniaturního domku si také neschováte kolo, natož pak třeba sekačku na trávu. Při výstupu do podkroví musíte použít žebřík a strop přitom není moc vysoký – nic pro klaustrofobiky.
ab
ab
ab
ab
ab