Kategorie

Pokrokové bydlení v souladu s planetou

Pokrokové bydlení v souladu s planetou
Architektura nemusí být jen krásná a funkční, ale také šetrná k životnímu prostředí. Ohleduplné chování člověka k přírodě jde ruku v ruce s trendem trvalé udržitelnosti, díky kterému se čím dál víc lidí snaží chovat tak, aby se tu dobře žilo nejen nám, ale i budoucím generacím. Právě tyto principy reflektuje ekoarchitektura.

Uvědomělá odnož klasické architektury se zaměřuje na energetickou úspornost a čerpání energie z obnovitelných zdrojů. Stejně tak využívá tradičních materiálů, jako je dřevo, kámen, sklo, pálená hlína nebo sláma pro izolaci. Ekoarchitektura ovšem nemyslí pouze na hmotu, ale také na návrat ke kořenům a zlepšování kvality života.

Ekologické bydlení navíc šetří nejen životní prostředí, ale také peněženku. Pasivní domy tak například dokáží majitelům uspořit až 90 % energie. Náklady na stavbu přitom nijak výrazně nepřevyšují cenu běžných domů. Podle evropských směrnic se dokonce od roku 2020 mají stavět pouze ekologické domy s nepatrnou spotřebou energie.

V současnosti najdeme v Česku několik zdařilých ekoarchitektonických projektů. Ty nejzajímavější si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Jedná se například o poštovnu Anežka na Sněžce, dům nad vodopádem v Telči, Air House od studentů ČVUT nebo Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí.

V roce 2016 se dokonce konal první ročník soutěže Český ostrovní dům, jehož misí je „akcelerace nástupu udržitelných technologií do běžných domácností a budov“. Tento projekt vznikl jako reakce na přirozený důsledek naší doby plné neuvěřitelných inovací, pokroku a myšlenkové otevřenosti. Soutěže se mohou zúčastnit studenti architektury a stavebnictví. Studenti tak přispívají ke vzniku prototypu ostrovního domu a rozšiřování povědomí o tom, že domov může být prospěšný obyvatelům i okolí. Ve fotogalerii najdete vítězné návrhy Českého ostrovního domu 2016 od Vojtěcha Lichého a Daniela Brýdy.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab