Pohodlný pohyb po zahradě, 2.díl: Keramická dlažba
353
Keramická dlažba si získala velkou oblibu zejména pro svoje výtečné užitné vlastnosti, dlouhou životnost, snadnou údržbu a příznivou cenu. Pálená keramika je oblíbeným materiálem jak pro interiér, tak pro exteriér.
Výchozí surovinou pro výrobu keramické dlažby jsou přírodní kaolíny, jíly nebo jiné živičné materiály. Jejich slisováním a vypálením při teplotě až 1 300°C vzniká porézní až nepropustný keramický štěp. Výsledkem je odolná, trvanlivá a snadno omyvatelná dlažba.
Pozor na správný výběr
Přestože bývá interiérová dlažba levnější a mnohdy bývá zastoupena v širším sortimentu, do exteriéru zásadně nepatří. Základními požadavky pro keramickou dlažbu určenou pro venkovní použití jsou zejména pevnost v tlaku a ohybu. Některé dlaždice mají pevnost srovnatelnou s žulou, nasákavost do 0,1%, úplnou mrazuvzdornost a odolnost proti povětrnostním vlivům, dále proti působení chemikálií a opotřebení otěrem. Důležitou vlastností je také protiskluznost (obzvláště za deště nebo námrazy může být chůze po nesprávně upravené dlažbě dosti nebezpečná). Posouzení technických parametrů by mělo stát na prvním místě, až poté sledujeme vzhled a cenu.
Motivy a barvy
Vzhledem k tomu, že keramická dlažba je produkt vyráběný člověkem, je na rozdíl od přírodních materiálů možné volit z neomezené barevné škály a struktury povrchů. Povrch dílce může oslňovat až zrcadlovým leskem, nebo naopak nabídnout kultivovaný matný povrch, pokovený vzhled nebo efekt rozpraskané glazury, na které zapracoval zub času. Ve specializovaných obchodech dnes nalezneme vedle droboučkých prvků mozaiky a věrných kopií secesní dlažby i ručně malované kachle evokující lidovou tvořivost venkova minulého století a moderní prvky napodobující věrně přírodní materiály, jako například dřevo, kámen, proutí, bambusové stvoly či slámu. Dekorativních efektů lze dosáhnout kombinací dlažby s ozdobnou bordurou, ať už takzvaně tón v tónu, volbou kontrastní barvy nebo dokonce zcela odlišného materiálu.
Keramika v zahradě
Výhodou keramiky je možnost jejího snadného barevného ladění a přizpůsobení se okolí - například s interiérovou dlažbou na přechodech mezi domem a zahradou. Využijeme toho nejen u vstupních hal nebo zimních zahrad, ale také v případech, kdy dlažbu použijeme v obytném prostoru, na který přímo navazuje venkovní terasa. V létě, kdy se dveře prosklené stěny otevřou dokořán, přestává pak člověk i pohledově vnímat rozdíl mezi bydlením v bytě a venku.