Kategorie

Pohodlně pod vodou aneb Vybíráme ty správné ploutve. Letní spotřebitelský test 4. díl

Léto ještě nekončí a mnohé z nás čeká teprve dovolená. Nemusíme si však v apartmánu u moře ošetřovat puchýře ze špatně sedících ploutví. Následující test se týká vhodného obutí do vody.
 foto a info: www.swimming.cz

Jak vybrat ploutve?

Stovky tisíc Čechů míří ročně k moři, kde si většinou užívají slunce a teplé, čisté mořské vody. Stále více jsou populárnější potápěčské kurzy. Turisté z Čech a Moravy se začali hodně věnovat takzvanému šnorchlování, anebo potápění na jeden nádech. Základem kvalitního potápění jsou dobré ploutve. Ty by měli plavci zajistit nejen rychlejší pohyb ve vodě, ale neměly by mu způsobovat křeče, či puchýře.
Otestovali jsme několik druhů ploutví, jejichž cena se pohybuje od pěti set do dvou tisíc korun.

Ploutve Trek (725 korun)

Ploutve Trek patří k těm levnějším ale nikoliv méně kvalitnějším. Jejich malou délku ocení každý cestovatel. Ploutve využívají systému Quad flex, který pomáhá odvádět vodu a poskytuje plavci vynikající vedení. Měkká a dobře ohebná botka zaručuje plavci dostatek pohodlí a v případě běžného používání by se neměly na chodidlech vyskytnout puchýře. Nastavitelný pásek botky pomůže, aby se ploutev přizpůsobila na noze. Ploutve se vyrábí v různých velikostech a většinou v modré barvě s černou botkou. Nevýhodou ploutví je, že se do nich nedoporučuje používat potápěčské boty.

Ploutve Powerflex (780 korun)

Kdo přijde na pláž a v ruce si ponese ploutve Powerflex, tak se jistě nebude muset stydět. Sportovní pomůcka s touto značkou se chlubí velice moderním designem. Výrobce při jeho výrobě použil hned dvou druhů materiálu. I u těchto ploutví se dá páskem stáhnout botka, tak aby přesně seděla na noze. Ploutve jsou relativně měkké, ale pro běžnou dovolenou v Chorvatsku či Egyptě plně postačí.

Ploutve Hydrosplit (1200 korun)

Sportovní ploutve s patentovanou technologií rozděleného listu Nature´s Wing mají nižší odpor a přitom vyšší tah a hnací sílu. Síla ploutví je to, co ocení každý amatérský i poloprofesionální potápěč. Ploutev má přesně vlisované ohebné zóny pro odvádění vody. Stejně jako levnější konkurence se i toto zboží chlubí pohodlnou botkou. Vzhledem k tomu, že jsou ploutve již v kategorii středně tvrdých, tak se jejich využití doporučuje dobrým plavcům. Díky jejich síle dosahuje plavec ve vodě vyšší rychlosti, a proto by měl mít dobrou koordinaci pohybu a také patřičný odhad.

Ploutve Shredder surf (1420 korun)

Ploutve využívají také technologie Nature´s wing a proto jejich majitel nepocítí ve vodě tak silný odpor způsobující při delší zátěži křeče. Přičemž ž tah a hnací síla je v porovnání s normálními ploutvemi daleko vyšší. Ploutve s přízviskem surf jsou vyráběny z tužšího materiálu. To proto, aby mohl plavec využít rychlosti při chytání vln. Ani z těchto ploutví by neměly být na nohách puchýře.

Ploutve Grand Prix (1680 korun)

Model ploutví Grand prix je již podle názvu něčím přelomovým a je tomu skutečně tak. Ploutve zdědily po předchůdkyních vynikající vlastnosti, které lze využít nejen při šnorchlování, ale také při hloubkovém potápění na jeden nádech. Ploutve nepatří mezi nejskladnější. Zato jejich dlouhý list žene plavce kupředu skutečně velkou rychlostí. K tomu je na špičce každé z nich vyroben trojúhelník s elastometru. Ten má funkci vodního stabilizátoru (brání skluzu ploutve do strany). Botka se navléká velmi jednoduše a pohodlně. Ploutve jsou tužší, ale přesto nezpůsobují na chodidlech při správném užívání puchýře. Při vstupu do vody nemusíte mít obavu z podklouznutí, jelikož je pata tohoto modelu protiskluzová. V případě, že ve vodě zavadíte o kolegu či náhodného plavce, tak se nemusíte obávat rozsáhlé tržné rány, jelikož má ploutev jemnou pryžovou hranu.

Jaké otázky si položit před pořízením ploutví:

Komu budou ploutve sloužit?
Jak často budou ploutve využívány?
Kolik chci za toto sportovní náčiní utratit?
Zda se nevyplatí ploutve půjčit?
Z jakého materiálu a k jakému účelu budou ploutve sloužit?

Dělení ploutví

Měkké ploutve

Jsou vhodné pro děti,  nízký odpor, pomalá rychlost, menší výskyt křečí

Středně tvrdé ploutve

Jsou vhodné pro amatérské potápěče a průměrné plavce, vyšší odpor ve vodě, o poznání vyšší rychlost, hrozí riziko výskytu svalové křeče

Tvrdé ploutve

Jsou vhodné pouze pro trénované jedince, Vysoký odpor odpovídá i rychlosti. Dají se použít i ke sportovním výkonům. V případě dlouhodobějšího užití amatérem či průměrným plavcem hrozí svalové křeče.
ab
ab
ab
ab
ab