Keramické obklady a dlažby již dávno nejsou výsadou koupelen. Keramika se stává designovým prvkem, díky kterému můžeme tvořit výjimečné interiéry. Nabízí estetiku i funkčnost.
Keramické obklady nám mohou sloužit desítky let, je však třeba zohlednit, do jakých míst a pro jaké účely je budeme vybírat. Při výběru se nenechejme zlákat pouze působivým designem, ale dbejme také na technické parametry.
Nasákavost
Nasákavost vyjadřuje schopnost pohlcovat vodu. Pro interiér postačí nasákavost do tří procent, pro exteriér by neměla přesáhnout 0,5 procenta. Nasákavost totiž ovlivňuje mrazuvzdornost materiálu.
Odolnost vůči otěru
Otěruodolnost se udává na stupnici PE1 (nejnižší) až PE5 (nejvyšší). Pro běžné použití v domácnostech postačí stupeň 2 – 3, pokud očekáváme nadměrné zatížení, zvolme raději stupeň 5, který je používán pro veřejné prostory.
Protiskluznost
Jednou z nejdůležitějších vlastností dlažby je protiskluzovost. Ta je nejčastěji udávána podle německé klasifikace DIN. Testy jsou prováděny tím způsobem, že se testovací osoba pohybuje po ploše, která se naklání o 1 stupeň za sekundu. Naklání se tak dlouho, dokud se osoba na plošině cítí stabilně a nezačne jí to klouzat. Protiskluznost pro pracovní plochy je podle této normy určována na stupnici R9 – R13. (R9 – základní hodnota, R10 – sklady, kuchyně v domácnostech, sanitární prostory…, R11 – prádelny, mycí linky, brusírny…, R12 – mlékárny …, R13 – rafinérie tuků, jatka, koželužny…). Pro prostory, kde se chodí bosou nohou, se používá značení A – C. (A – chodby, převlékárny…, B – sprchy, schody…, C – schody pod vodou, šikmé okraje bazénů…).
Tvrdost
Kvalitní dlažba by měla dosáhnout stupně tvrdosti 5. (podle Mohsovy stupnice tvrdosti).
Snadná údržba
Keramické povrchy jsou vysoce odolné, zejména proti tlaku a poškrábání. Běžná údržba se omezuje na prosté umytí teplou vodou. Bezproblémová péče a vysoká hygieničnost posouvají keramiku mezi jedny z nejoblíbenější materiálů.
Barevnost
Není mnoho jiných materiálů, které by tak dokonale dokázaly uspokojit přání zákazníků z hlediska barvy a odstínu. Dlažbu najdeme glazovanou a neglazovou. Glazura je tenká vrstva roztaveného skleněného prášku s barevnými přísadami, díky které získává dlažba odolnost a snadnou čistitelnost. Neglazované slinuté dlaždice jsou méně obvyklé, nicméně neméně kvalitní. Celý střep je probarven stejnoměrně. Tato dlažba má velice nízkou nasákavost (pouhých 0,04 – 0,5 procent), díky čemuž se dají použít jak v interiérech, tak exteriérech.
Keramika a aktuální trendy
Málokterý jiný materiál podléhá vlivu trendů jako právě keramika. Designéři přinášejí každý rok řadu zajímavých novinek. V současné době se do popředí zájmu dostávají imitace přírodních materiálů, nejčastěji kamene (například břidlice, žuly, mramoru, pískovce či vápence). Zajímavě a čím dál více věrohodně působí i imitace dřeva. Trendy je například parketový motiv.
Fakt, že se jedná o keramiku, často zjistíme až při důkladném prozkoumání. K posledním novinkám patří imitace kovu (například nerez). Keramika nabízí široké možnosti kombinování. Moderní je spojení matných lesklých povrchů. Aktuální trendy nabádají i ke kombinaci různých velikostí kachliček. Keramiku můžeme snadno kombinovat i s ostatními materiály, jako je kov, sklo nebo dřevo.