Podlahové konvektory topí i chladí
Klasické radiátory pomalu mizí z domácností, neboť je nahrazují stejně hodnotné a často i kvalitnější otopné systémy. Jedná se například o podlahové vytápění, infratopení, tradiční krbová kamna nebo podlahové konvektory, které mají kromě vytápění ještě další možnost využití. Podlahové konvektory mohou působit esteticky. (Zdroj: www.univenta.cz) Každý způsob vytápění má určité výhody i nedostatky, které lze ale poměrně dobře vyvážit vhodnou kombinací dvou a více otopných systémů (například podlahové + stěnové vytápění). Podlahové konvektory si zpravidla vystačí sami a v letních měsících je možné využít je pro chlazení místností. Typy konvektorů určené k chlazení se ale nedoporučují do koupelen či bazénů.
Konvektory vytopí místnost za 10 minut
Ačkoli má podlahový konvektor vyhřívací plochu mnohokrát menší než radiátor, místnost dokáže vyhřát rychleji. Je to způsobeno tím, že k vytápění využívá několikanásobně nižší objem vody než radiátor a místnost tak dokáže vytopit v poměrně krátkém čase. Na rozdíl od radiátorů, ve kterých se musí ohřát voda po celé jejich ploše, se v konvektorech ohřívá voda, která je pouze v trubkách výměníku (již od půl litru vody na jeden metr dlouhý konvektor). Na příjemných 25°C se běžná místnost (asi 30 metrů čtverečních) vytopí za 10 minut, tedy zhruba o 10 minut dříve než klasickými radiátory. Podlahové konvektory lze vyrobit v libovolném tvaru. (Zdroj: www.univenta.cz) Nespornou výhodou oproti radiátorům mají konvektory i v systému vyhřívání. Radiátory teplo do místností sálají, konvektory využívají proudění vzduchu. Studený vzduch klesá do konvektoru, tam se ohřeje o horkou vodu v trubkách a nuceně či přirozeně odchází z konvektoru do prostoru místnosti. Konvektor se uplatní často tam, kde by radiátor působil rušivě. Zde je možné využít konvektorů s ventilátorem, který pohání ohřátý vzduch, postačí však i přirozený průběh, neboť teplo stoupá vzhůru. S ventilátorem je ale teplo v místnosti o něco dříve.
Kde se konvektory vyplatí nejvíce?
Instalace podlahových konvektorů se uplatní zejména v prosklených částech domů či bytů nebo jednoduše tam, kde by radiátory rušily estetickou stránku místnosti. Nejčastěji se vkládají do pokojů, kde okna sahají až na zem (například francouzská okna), v prostorách bazénu, v zimních zahradách, kde radiátor či jiný systém topení není možné zabudovat, ale také v dětských pokojích. Konvektory jsou bezpečné, děti se o ně nemohou poranit ani spálit. Konvektor se zapouští přímo do podlahy. Konvektor se vkládá přímo do podlahy, což jeho minimální rozměry a hloubka umožní u každé podlahy, přibližně 15 cm od zdi. Skládá se ze skřínky, ve které je usazený výměník nebo ventilátor. Vyrábí se v pěti standardních velikostech, od jednoho až do tří metrů délky, není však problém dohodnout i jiné rozměry. Lze je upravovat do obloukového, rohového nebo jiného tvaru tak, aby přesně kopírovaly tvar místnosti. Materiál vrchních pochozích mřížek je odolný, vybrat můžete dřevo nebo hliník a to v několika barvách. Mechanické čištění mřížkám ani konvektoru neuškodí, mřížku stačí odstranit, prach a nečistoty vysát. Konvektory jsou nenáročné na údržbu, jejich provoz je tichý a úsporný. Průměrná spotřeba na jeden metr dlouhý konvektor je 7 W. Výkon metrového konvektoru s ventilátorem je přibližně 900 W, bez ventilátoru necelých 250 W.