Kategorie

Pochlubte se svým domovem na fotografiích

Kdo by nechtěl mít krásné obrázky svého domova? I když nejste profesionální fotograf, můžete dosáhnout snímků, které budou vypadat k světu.

Pokud jste někdy zkoušeli fotografovat vlastní bydlení, zřejmě to znáte: Na obrázku je najednou vidět každá nedokonalost, které jste si prve nevšimli. Poradíme vám, jak svůj byt vyfotit lichotivě a téměř profesionálně.

Technika a světlo

Výsledek záleží pochopitelně na použité technice, ale naštěstí už dnes není problém pořídit za rozumnou cenu dobré fotovybavení. Vhodnější než mobil bude rozhodně zrcadlovka nebo sofistikovanější kompaktní fotoaparát - potřebujete něco, co vykouzlí dobrou interiérovou fotografii i bez blesku. S tím souvisí další pravidlo: Nepoužívejte blesk. V tomto případě prakticky neexistují výjimky, s bleskem vypadá každá místnost i za dne jako dějiště násilného zločinu. Čím více denního světla máte k dispozici, tím lépe, i když s přímým slunečním svitem může být problém. Ideální je rozptýlené přirozené světlo, ne umělá záře od svítidel. Seznamte se s funkcí vyvážení bílé barvy na svém fotoaparátu a nastavte ji tak, aby fotky nebyly ani žluté, ani namodralé (pokud to není součást vašeho záměru).

Ďábel je v detailech

Čím více předmětů, tím víc budou obvykle na snímku vypadat jako nepořádek. Udělejte několik fotografií zkusmo a identifikujte, co překáží nebo co vypadá neupraveně. Přebytečné věci jednoduše pro potřeby focení odneste jinam, schovejte je do skříně a podobně. Nezapomeňte ale, že sterilně uklizená místnost s přesně srovnanými polštáři a přehozy nebude vypadat útulně. Trocha nedokonalosti je v pořádku a působí lidsky, jen se nesmí proměnit ve zmatek. Ze stejného důvodu bude vaším dobrým kamarádem silná lepicí páska. Budete se divit, s kolika drobnými problémy vám pomůže. S její pomocí přilepíte nevzhlednou změť kabelů zespoda k desce stolu, podlepíte ohýbající se rohy polštářů, zajistíte, aby všechno volně položené drželo na svém místě.

Dodejte kouzlo

Teď už stačí jen přidat něco navíc, něco speciálního, co navodí atmosféru. Výborně se hodí světlo svíček, které můžete využít, i když je venku bílý den. Na fotografiích budou přispívat k pocitu útulnosti a zároveň dodají teplou záři, která prospěje barevnosti. Krásně vypadají i čerstvě řezané květiny ve váze. Jen dejte pozor na to, aby nevypadaly jako narozeninová kytice, květiny nesmí odvádět pozornost od celku a budit úvahy nad tím, kdo asi co slavil. Naopak skvěle se budou vyjímat například volně vložené tulipány nebo jiné minimalistické druhy.

ab
ab
ab
ab
ab